0.4 C
Nitra
streda, 29 novembra, 2023

Dnes mi zabehlo: Opäť som čítala o ivermektíne. Niečo celkom iné, ako pred pol rokom

Štúdie o účinnosti ivermektínu sa podľa vedcov ukázali byť pochybné alebo podvodné, prečítala som si dnes so záujmom správu, ktorú publikovala rtvs.

Dozvedela som sa, že tieto štúdie obsahujú vážne chyby alebo známky manipulácie s údajmi.

Potom si spomenula na článok z Lekárskych novín z februára 2021( mám ho aj odfotený), v ktorom hlavný odborník MZ SR pre anesteziológiu a intenzívnu medicínu Doc. MUDr. Jozef Firment, PhD poskytol stanovisku k tomu lieku.

Píše sa v ňom toto:

V laboratórnych štúdiách IVM preukázal aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti aj proti SARS-CoV-2 (vírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19). Antivírusová aktivita IVM nie je celkom jasná. Predpokladá sa však, že IVM brzdí prenášanie vírusových bielkovín do jadra hostiteľskej bunky. Bez IVM vírusy tento importín ovplyvnia tak, že zosilnia infekciu potlačením antivírusovej odpovede hostiteľa. Okrem toho, in vitro IVM blokuje pripojenie spike proteínu SARS-CoV-2 vírusu na bunkovú membránu hostiteľa.

Široké použitie ivermektínu viedlo k významnému zníženiu prípadov rozvinutého ochorenia a úmrtnosti, ktoré sa v regiónoch, kde sa používa, blížili až k predpandemickým úrovniam. Ako ukazujú výsledky v týchto štúdiách, ivermektín by mohol byť dôležitou a možno život zachraňujúcou súčasťou liečebnej stratégie pri dosahovaní získania kontroly nad pandémiou.

Doc. MUDr. Jozef Firment, PhD  ďalej napísal, že  je „ povzbudivé, že spoločnými aktivitami hlavných odborníkov z odborov infektológia a tropická medicína, všeobecného lekárstva a odboru anestéziológia a intenzívna medicína, MZ SR svojim rozhodnutím z 26. januára 2021 umožnilo nielen dovoz neregistrovaného lieku vo forme tabliet s obsahom IVM, ale umožnilo nám lekárom, podávať IVM aj v liečbe COVID-19. Za túto vymoženosť je potrebné ministerstvu vyjadriť veľké poďakovanie!“ V článku dokonca popísal jeho užívanie a dávkovanie. Ivermectin sa odporúča podávať v čase nastupovania príznakov ochorenia a aj v pľúcnej forme, kedy dochádza k respiračnému zlyhávaniu k potrebe podávania kyslíka, neinvazívnej ventilácie aj invazívnej ventilácie.

Čo ma však zaujalo najviac je to, že podľa hlavného odborníka MZ SR spočíva problém v štúdiách týkajúcich sa liečby ivermektinom v tom, že : „Za posledné mesiace viaceré kontrolované klinické štúdie z mnohých centier a krajín na celom svete hlásia konzistentné a výrazné zlepšenie výsledkov liečby COVID-19, ak bol do nej začlenený ivermectin. Žiaľ, najviac týchto štúdií pochádza z menej vyspelých krajín a medicínske autority vyspelých krajín považujú výsledky za nepreukazné s nízkou silou dôkazov. Štúdie, ktoré pochádzajú z rozvinutých krajín, aj keď sú priaznivé pre IVM, majú nižší počet podaní a zaradených pacientov preto nedosahujú významný štatistický potenciál. Z toho dôvodu sa IVM nezaradil do štandardnej liečby COVID-19 vo vyspelých štátoch sveta.“

Dnes mi zabehlo: Opäť som čítala o ivermektíne. Niečo celkom iné, ako pred pol rokom
foto. freepick

Fakt netuším, či Lekárske noviny zverejňujú nepodložené a neoverené informácie, a či spomínaný odborník patrí k nejakej konšpirátorskej klike (Vopred sa Vám, pán doktor, aj Lekárskym novinám, za túto iróniu ospravedlňujem).

Inak si neviem vysvetliť, ako je možné, že si každý deň v našich médiách prečítam často protirečivé informácie a správy.

Nečudujem sa, že potom väčšine stačia bulvárne správy o Zuzane a politikoch, a na otázku, či sa dať očkovať, im stačí odporúčanie človeka, ktorý nedávno dostal pár hlasov na to, aby sa na štyri roky upratal niekde v politike. Pričom dlho pred ním nič, myslím tým odbornosť, aj politickú, a obávam sa, že aj potom dlho nič…

Heňa Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články