8.7 C
Nitra
nedeľa, 4 decembra, 2022

Denný súhrn domáceho spravodajstva, to najdôležitejšie dnes

Bratislava – Finančné príspevky na poskytovanie sociálnej služby sa zvýšia. Vyplýva to z novely zákona o sociálnych službách, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Novela má za cieľ vytvoriť právne podmienky na zvýšenie finančnej podpory zo štátneho rozpočtu na spolufinancovanie sociálnej služby a zaviesť valorizáciu tejto podpory.
      – Obecné zastupiteľstvo bude mať po novom možnosť zriadiť nové orgány obce, a to obecný mládežnícky parlament a radu seniorov. Vyplýva to z novely zákona o obecnom zriadení, ktorú v pondelok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Posilniť sa má tiež postavenie školského parlamentu, má ísť o orgán reprezentujúci žiakov školy.
      – Maximálna výška poskytovaného náhradného výživného sa zruší. Momentálne obmedzuje sumu poskytovaného náhradného výživného pre oprávnenú osobu maximálne na 3,7-násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo je aktuálne 368,37 eura. Vyplýva to z novely, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
      – Mechanizmus na refundáciu nákladov sanácie envirozáťaže sa zavedie aj bez podpisu prezidentky Zuzany Čaputovej. Hlava štátu totiž opäť nepodpísala novelu zákona o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže, ktorú poslanci opätovne schválili.

Denný súhrn domáceho spravodajstva, to najdôležitejšie dnes

      Bratislava – Hlava štátu Zuzana Čaputová v pondelok podvečer rozsvietila vianočný stromček na prednom nádvorí Prezidentského paláca v Bratislave. Urobila tak v sprievode dvoch lekárov Juraja a Sabíny Smahovcov.

      Bratislava – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok po pondelkovom stretnutí s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom ocenil spoluprácu hlavného mesta v oblasti kultúrnej diplomacie a prezentácie Slovenska a krás Bratislavy v zahraničí. Potvrdil tiež záujem pokračovať v nej ďalej. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

      Bratislava – Do oblasti kultúry a kultúrno-kreatívneho priemyslu (KKP) smerovalo od začiatku pandémie ochorenia COVID-19 vo forme rôznych podporných schém celkovo 111 miliónov eur. Na pondelkovej tlačovej konferencii to oznámili predseda vlády SR Eduard Heger a ministerka kultúry SR Natália Milanová (obaja OĽANO). Sumu vyjadrujúcu podľa premiéra bezprecedentnú pomoc kultúre, označil Heger za potvrdenie záujmu jeho kabinetu o oblasť kultúry.

      Bratislava – Zlepšenie aktuálneho stavu v oblasti zdraviu prospešných pohybových aktivít a športu je zámerom Koncepcie rozvoja športu na roky 2022 – 2026. Materiál predložilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR do medzirezortného pripomienkového konania.

      Bratislava – Ministerstvo vnútra ako gestor problematiky verejnej správy tvrdí, že pracuje na jej reforme. Reagovalo tak na výzvy Únie miest Slovenska (ÚMS) a Združenia samosprávnych krajov SK8, ktoré po reforme volajú a žiadajú úpravu rozdelenia kompetencií medzi vládu, kraje a obce. Na základe programového vyhlásenia vlády bola ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽANO) zriadená komisia pre prípravu reformy verejnej správy.  

      Bratislava – Pandémia nového koronavírusu ovplyvnila minulý rok aj oblasť verejnej správy. Vydaných bolo menej občianskych aj vodičských preukazov, až o 60 percent klesol záujem o cestovné pasy. Vyplýva to zo Správy o stave verejnej správy za rok 2020, ktorú vypracoval Inštitút správnych a bezpečnostných analýz (ISBA) Ministerstva vnútra (MV) SR. TASR o tom informovala Marta Fabianová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra SR.

      Bratislava – Na úlohy spojené s pandémiou vyčlenil rezort obrany v pondelok 561 profesionálnych vojakov. Na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). „Rezort obrany pomáha na všetky strany – v nemocniciach je dnes 356 vojakov, regionálnym úradom verejného zdravotníctva pomáha 181 príslušníkov Ozbrojených síl SR, ďalší asistujú Policajnému zboru,“ priblížil Naď.

      Bratislava – Lockdown nie je udržateľné a dlhodobé riešenie. Odsúva len utrpenie a obete na neskôr. Vyhlásila to vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá chce na pondelkovej koaličnej rade presadiť uvoľnenie opatrení pre zaočkovaných ľudí proti ochoreniu COVID-19.

      Bratislava – Celková kapacita lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19 je naplnená na 76,1 percenta. Aktuálne je v nemocniciach 62 voľných lôžok s možnosťou napojenia pacientov na podporu umelej pľúcnej ventilácie (UPV). TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

      Bratislava – Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) navrhne vláde predĺžiť tzv. lockdown do 16. decembra. Po tomto termíne by sa mohli otvoriť všetky obchody, a to pre očkovaných a po prekonaní ochorenia COVID-19. Esenciálne obchody by naďalej fungovali pre všetkých. Ďalšie uvoľnenie opatrení by malo prísť po 25. decembri, týkať by sa malo cestovného ruchu. Zatvoriť sa však opäť majú obchody okrem esenciálnych.

      Bratislava – Koaličná rada bude v pondelok podvečer hovoriť o ďalšom postupe pri tzv. lockdowne. Na stretnutí koaličných partnerov chce strana SaS hovoriť o prípadnom uvoľňovaní opatrení. SaS chce otvoriť tému rozšírenia zoznamu esenciálnych prevádzok, odškodňovania prevádzok dotknutých lockdownom, režimu OTP v dopravných prostriedkoch či napríklad to, aby pri denných štatistikách bolo zverejňované, koľko ľudí infikovaných novým koronavírusom nie je zaočkovaných.
      – Koalícia rokuje o predĺžení tzv. lockdownu. Názory partnerov sa rôznia. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) predstavil návrh opatrení, ktorý počíta s predĺžením lockdownu do 16. decembra a následným postupným uvoľňovaním opatrení. OĽANO s ním súhlasí. SaS a Za ľudí žiadajú uvoľnenie opatrení pre ľudí zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19. Sme rodina chce uvoľnenie aj pre testovaných ľudí a volá po kompromise.

      Bratislava – Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) aj strana Spolu podporujú zavedenie povinného očkovania u ľudí nad 60 rokov. O povinnom očkovaní tejto vekovej kategórie hovoril cez víkend premiér Eduard Heger (OĽANO) ako o ceste z pandémie.

Denný súhrn domáceho spravodajstva, to najdôležitejšie dnes

      Bratislava – Prostredníctvom 7971 vykonaných RT-PCR testov odhalili v nedeľu (5. 12.) na Slovensku 3020 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 74 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk. Z 3020 ľudí s pozitívnym výsledkom PCR testu nebolo takmer 72 percent zaočkovaných.

      Bratislava – Najviac hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 je k pondelku v Košickom kraji. Ide o 673 osôb a z nich je 79 percent nezaočkovaných. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá. Na druhom mieste v počte hospitalizovaných je Prešovský kraj (517 osôb).

      Bratislava – V minulom roku sa onkologické lieky podávali najčastejšie pri karcinóme štítnej žľazy, a to v 68,9 percenta. V rámci liečby bolo v uplynulom roku podaných 1130 terapeutických aplikácií rádiofarmák. Informovala o tom hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá.

      Bratislava – Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ), ktoré rozhodli o plošnom prerušení prezenčného vyučovania vo svojich územných obvodoch, si uvedomujú závažnosť svojich rozhodnutí. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková, ktorá podotkla, že ide o odborníkov z oblasti medicíny a verejného zdravotníctva. Od pondelka došlo k prerušeniu prezenčného vyučovania najmä na druhom stupni základných škôl a v stredných školách v ďalších okresoch.

      Bratislava – Slovensko bezodkladne potrebuje prijatie účinných reforiem v oblasti školstva, zdravotníctva a justície. Zdôraznili to zahraničné obchodné komory v spoločnom vyhlásení. Vládu vyzývajú, aby tieto reformy prijala urýchlene. „Apelujeme na to, aby sa čelní predstavitelia verejnej správy poučili z nedostatočného úsilia verejných inštitúcií za posledné viac ako dve dekády a v úzkej súčinnosti s Európskou komisiou (EK) zamerali všetky svoje kapacity na naplnenie zmyslu reformného úsilia, ktorým má byť modernizácia Slovenska a opätovné dobiehanie životnej úrovne krajín EÚ vo všetkých spoločenských a ekonomických ukazovateľoch,“ zhrnuli komory.

      Bratislava – Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) bude aj v roku 2022 viesť pracovnú skupinu Európskej siete regulátorov audiovizuálnych médií (ERGA) zameranú na boj proti dezinformáciám a posilňovanie demokracie v digitálnom prostredí. „RVR do vedenia opätovne zvolili členovia ERGA na plenárnom zasadnutí združenia, ktoré sa uskutočnilo 2. decembra,“ informovala hovorkyňa slovenského regulačného orgánu Lucia Michelčíková.

      Bratislava – V súvislosti s korupciou a klientelizmom Slovenská informačná služba (SIS) vlani monitorovala a vyhodnocovala podvody pri prideľovaní a čerpaní poľnohospodárskych dotácií zo štátnej agentúry. Vyplýva to zo správy o jej činnosti za rok 2020. „Poznatky odstúpené príslušným štátnym orgánom sa zameriavali na korupciu funkcionárov a zamestnancov predmetnej inštitúcie a na podvody zo strany žiadateľov a príjemcov dotácií pri ich čerpaní,“ spresnili.

      Bratislava – Súdna rada bude 20. januára 2022 voliť prísediacich sudcov disciplinárnych senátov Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR. Voľby na začiatku decembra vyhlásil podpredseda súdnej rady Miloš Kolek. Súdna rada SR o tom informuje na svojej stránke. Návrh na kandidáta môže Súdnej rade podať člen Súdnej rady. Záujemca o funkciu musí spĺňať viaceré predpoklady.

      Bratislava – Generálny prokurátor Maroš Žilinka vyhlásil začiatkom decembra výberové konanie na funkciu právnych čakateľov prokuratúry. Potrebné je obsadiť 35 voľných miest na okresných prokuratúrach po celej krajine. Generálna prokuratúra (GP) SR o tom informuje na svojej stránke.

      Bratislava – Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) ukončil v procese so starostom Dolného Chotára Františkom D. a spol. dokazovanie. Pojednávanie na ŠTS v Pezinku by malo pokračovať vo štvrtok (9. 12.) záverečnými rečami. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

      Banská Bystrica – Pred senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sa má v stredu (8. 12.) v Banskej Bystrici postaviť údajný bývalý bos nitrianskeho podsvetia Ľuboš F. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní, pojednávať sa má aj vo štvrtok. Hlavné pojednávanie s Ľubošom F. sa na ŠTS začalo v septembri tohto roku bez účasti obžalovaného, ktorý nedal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Súd preto pojednávanie odročil.

      Košice – Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. neuspel s ústavnou sťažnosťou voči rozhodnutiu o jeho väzbe z mája tohto roku. Prvý senát Ústavného súdu (ÚS) SR odmietol jeho sťažnosť proti uzneseniam Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a Najvyššieho súdu (NS) SR. Podľa informácie z ÚS senát pod vedením predsedu Rastislava Kaššáka tak rozhodol na neverejnom zasadnutí 30. novembra.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články