12 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Daniel Balko: Vieme sa prihlásiť aj k civilizačným hodnotám?

Naozaj dokážeme iba asfaltovať, alebo sa vieme prihlásiť aj k civilizačným hodnotám!?

Nitra bude 18. mestom na svete, ktoré dostalo do daru tri autentické kusy z Berlínskeho múru – symbolu neslobody a totalitného komunistického režimu, ktorý neváhal zabíjať svojich vlastných občanov. Nitra sa tak zaradí k mestám ako je New York, Washington, alebo Paríž, či Praha.

Daniel Balko: Vieme sa prihlásiť aj k civilizačným hodnotám?
Dano Balko, viceprimátor mesta Nitra

Nedávno prebehla v nitrianskom mestskom zastupiteľstve pomerne ostrá diskusia o tom, na čo nám vlastne takýto pamätník v Nitre bude?  Podľa môjho názoru je to vecou hodnotového založenia každého z nás a toho, ako vnímame pád komunistického režimu. Ja si myslím, že mať v Nitre, ako v jedinom meste na Slovensku!!!, Berlínsky múr a spomienku na toto pohnuté totalitné obdobie, je naozaj významná vec. Zabúdanie na prežitú skúsenosť už neraz bolo cestou do pekla. Posledné roky správne počúvame, ako treba ochraňovať európsku identitu. A práve permanentný zápas za slobodnejší a spravodlivejší život je najvýznamnejším odkazom európskej civilizácie a Berlínsky múr je jej najznámejším symbolom.   

Ak by sme prijali argumentáciu časti mestských poslancov, že najprv treba opraviť cesty, tak nebudeme v meste robiť nič, iba asfaltovať. Načo dávať peniaze na obnovu kultúrnych pamiatok, keď nemáme opravené všetky cesty? Načo dávať peniaze na šport, keď nemáme opravené všetky cesty? Na čo platiť za kultúrne podujatia, keď nemáme opravené všetky cesty. Prečo sa máme zaradiť medzi významné mestá, v ktorých sú osadené fragmenty Berlínskeho múru ako symboly slobody, keď nemáme opravené všetky cesty?

Pri odpovediach na tieto otázky, by sme sa mali zamyslieť, či sa hlásime k nejakým civilizačným hodnotám. Asi nikdy nebudeme mať toľko financií, aby sme mohli včas a priebežne opravovať všetko potrebné. To ale nemôže byť dôvod, aby sme zabudli na našu povinnosť chrániť a upevňovať naše morálne a kultúrne hodnoty. Napríklad k významu slobody, ktorý je v moderných dejinách sveta spájaný práve z Berlínskym múrom. Myslím, že mať tento fragment v Nitre a pripomínať si obdobia, ktoré sa nám môžu ľahko vrátiť, ak nebudeme ostražitý k útokom na slobodu, je správne.

Pri diskusii o 10.000 eurách, ktoré naň treba vynaložiť, chcem veriť, že ide iba snahu dobre hospodáriť a nie o to, či v meste Nitra má, alebo nemá byť osadený symbol slobody.

Aký je vlastne príbeh Berlínskeho múru v Nitre?

V roku 2017 pán Tibor Ujlacký oslovil vtedajšie vedenie mesta Nitra, či by sa nechcelo stať jediným na Slovensku a jedným z mála na svete, kde by tento symbol slobody bol umiestnený. Vtedajšie vedenie mesta nemalo záujem reflektovať na túto ponuku.

My sme ale začali hneď komunikovať a zisťovať, či je ponuka ešte reálna. Dostali sme upozornenie z Múzea Berlínskeho múru v Nemecku, že sú k dispozícii už iba posledné fragmenty a je o ne veľký záujem. Keby sa nekonalo, múr by v Nitre nebol. Iba pripomínam, že mesto za časti Berlínskeho múra, ani za ich prevoz nezaplatilo nič a pamätník bude stáť na pozemku, za ktoré budeme platiť symbolické 1 eur.  

Navyše umiestnenie fragmentu Berlínskeho múru v Nitre rýchlo získalo celoštátny rozmer. Do celého procesu vložilo aj ministerstvo zahraničných vecí a presun múru bralo ako svoju agendu. Vďaka tomu došlo k vzájomnej spolupráci, kde mestu Nitra s prevozom pomohli Ministerstvo obrany SR, Vojenský Ordinariát v Nemecku a nemecký Bundeswehr. Všetko sa robilo za pochodu a rýchlo. Nitra sa vďaka tomu stane jedným z mála miest na svete, kde budú fragmenty Berlínskeho múru osadené. Zároveň získame dôstojný pamätník, pri ktorom si budeme môcť každoročne pripomínať pád totalitného komunistického režimu.

Daniel Balko, viceprimátor mesta Nitra/foto fb DB

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články