3 C
Nitra
pondelok, 29 novembra, 2021

Čo s deťmi od dvoch do 12 rokov vo voľnom čase počas obmedzení?

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR sa bude zaoberať otázkou riešenia obmedzení voľnočasových aktivít detí vo veku od dvoch do 12 rokov. Uviedla to hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Reagovala tak na tvrdenia Rady mládeže Slovenska, iniciatívy Dajme hlas deťom či občianskeho združenia (OZ) Rodičia.sk. Tí žiadajú, aby pre danú vekovú kategóriu platil režim ako doposiaľ, teda aby sa považovala za plne očkovanú, prípadne aby testy pre ňu boli bezplatné.
      Deti a mladí sa od pondelka nemôžu zúčastňovať na tréningoch či krúžkoch v prípade, že ochorenie COVID-19 neprekonali alebo sa nemôžu preukázať negatívnym výsledkom testu. Organizácie tvrdia, že si uvedomujú zložitú pandemickú situáciu. Apelujú však na dôležitosť vývinu a vývoja detí. Zhodli sa, že deti a mládež do 12 rokov neohrozuje pandémia tak ako „dosahy samotných obmedzení, ktoré im bránia žiť“.
      MZ SR tvrdí, že citlivosť tejto problematiky vníma. Hovorí však, že situácia, ktorá vznikla, vyplynula z odporučenia konzília odborníkov vzhľadom na to, že deti v danej kategórii zväčša nie sú zaočkované a predstavujú epidemiologické riziko.
      „Uvedená problematika bude ešte predmetom diskusie, ak budeme môcť epidemiologické riziko znížiť iným spôsobom, môžeme na základe odbornej debaty toto rozhodnutie prehodnotiť,“ dodala Eliášová s dôvetkom, že rezort zdravotníctva veľmi pozorne sleduje trendy, ako aj vývoj v oblasti ochrany detí pred vírusom.

Zdroj: TASR

Prečítajte si tiež

Najnovšie články