8.7 C
Nitra
nedeľa, 4 decembra, 2022

Chovatelia v bratislavskej ZOO spestrili zvieratám dni rôznymi spôsobmi

Decembrové dni zvieratám v bratislavskej ZOO spestrili rôzne formy obohatenia. Chovatelia sa ich tak snažili rozptýliť, keďže do ZOO nechodili návštevníci. TASR o tom informovala Alexandra Ritterová z bratislavskej ZOO.

„Samotné sviatky Vianoc zvieratá nevnímajú tak výnimočne, ako my, ľudia. Snažíme sa, aby bol pre zvieratá každý deň niečím špeciálny. Chovatelia pre nich pripravujú rôzne formy tzv. enričmentu, pomocou ktorého sa majú zvieratá rozptýliť a spestriť si tak deň,“ uviedla vedúca zoologického oddelenia Silvia Pirošková.
      Doplnila, že pri príprave „enričmentu“, teda akéhosi obohatenia alebo spestrenia programu zvierat, treba vychádzať z toho, čo je pre dané zviera prirodzené a zaujímavé. Napríklad ľudoopy, ako šimpanzy a orangutany, dostávajú podľa jej slov deky alebo osušky, ktorými sa radi prikrývajú, maškrty mávajú zabalené v rôznych textilných hlavolamoch, aby si museli precvičiť prsty a vymyslieť, ako potravu získajú. Lemury, makaky či mačiaky zas dostávajú napríklad sušené ovocie a oriešky zabalené v listoch a zavesené v expozíciách.

„Mačkovité šelmy, ako levy, leopard, jaguáre a tiger, dostanú rôzne kúsky ovčej vlny alebo kúsky mäsa v krabiciach, ktoré vo svojich výbehoch potom ‚lovia‘. Kopytníkom sa pripravujú ‚vianočné stromčeky‘, na ktoré sa umiestňujú ozdoby v podobe jabĺčok, šalátu, mrkvy. Veľakrát sa stane, že zo stromčekov zostane len ‚torzo‘,“ vysvetlila Pirošková.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné, zoobratislava.sk NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články