18.7 C
Nitra
štvrtok, 6 októbra, 2022

Chmelár sa obul do USA: Ospravedlňovanie správania sa USA pôsobí maximálne nedôveryhodne

Ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu odsudzuje takmer celý svet. Áno, to, čo sa tam deje je hrozné, ale všíma si popritom niekto aj USA? Všíma si niekto, ako jeho politici provokujú svet a ako ho ženú do ďalšej vojny? Akoby im nestačilo, že sa postarali aj o to, čo sa deje na Ukrajine. 

Kto si spomína na dni a týždne pre vstupom ruských vojsk na Ukrajine, tomu určite neunikne fakt, ktorý je spájaný s USA a NATO. Obaja totiž tak „náruživo“ provokovali Rusko svojimi vyjadreniami, až došlo k tomu, k čomu došlo. Ono by k tomu možno došlo aj tak, lenže prečo tomu nepomôcť. Že? A popri tom sa tváriť akože „My nič, my muzikanti!“ A presne tak je to aj teraz, keď sa predsedníčky Snemovne reprezentantov Kongresu USA Nancy Pelosiová vybrala na „návštevu“ Taiwanu.

Hoci si to Čína, ktorá ho považuje za svoje územie, výsostne neželala. K celému aktu provokácie napísal politický analytik a neúspešný prezidentský kandidát Eduard Chmelár zaujímavý status, ktorý možno mnohým otvorí oči smerom k „mierotvorcom“ z USA.

Cielená provokácia môže mať katastrofálne následky

Spojené štáty môžu podľa Chmelára vyprovokovať ďalší konflikt. Návšteva predsedníčky Snemovne reprezentantov Kongresu USA Nancy Pelosiovej na Taiwane je totiž v jeho očiach cielenou politickou provokáciou, ktorá môže mať katastrofálne dôsledky pre medzinárodnú bezpečnosť.

„Tak ako Spojené štáty vyprovokovali konflikt na Ukrajine, tak sa pokúšajú destabilizovať postavenie Číny v oblasti Juhočínskeho mora. Ide o významný geopolitický priesečník politických vojenských a v neposlednom rade ekonomických záujmov, ktorý má nielen významné podmorské zásoby ropy a zemného plynu, ale ktorého územím prechádza tretina celosvetového obchodu v hodnote takmer 5,5 bilióna dolárov,“ píše v úvode Chmelár, podľa ktorého ospravedlňovanie správania Spojených štátov pôsobí maximálne nedôveryhodne.

Chmelár sa obul do USA: Ospravedlňovanie správania sa USA pôsobí maximálne nedôveryhodne
Zdroj: FB / Eduard Chmelár

„Predovšetkým, ak uznávate princíp jednotnej Číny (ako to oficiálne tvrdí Washington), potom sa k Taiwanu nemôžete správať, ako by bol nezávislý, a potom má aj Peking právo vyjadriť sa k tomu, kto na jeho územie vkročí a za akých podmienok. V opačnom prípade sa treba všetkých tých moralistov spýtať, že ak má podľa nich jedna z najvyšších predstaviteliek USA právo na „súkromnú návštevu Taiwanu“, či máme aj my právo na súkromnú návštevu Krymu alebo Doneckej ľudovej republiky,“ konštatuje politický analytik, podľa ktorého sa zdá, že s týmto princípom máme dlhodobo problémy. „Oficiálne neuznávame samostatné Kosovo, ale Miroslav Lajčák tam vo funkcii ministra zahraničných vecí chodil ako na klavír, prijímaný s oficiálnymi štátnymi poctami,“ prízvukuje Chmelár.

Spojené štáty vedome testujú reakciu Číny

„Rovnako netreba zabudnúť, ako minulý rok šesť slovenských europoslancov – Vladimír Bilčík (Spolu), Michal Šimečka, Michal Wiezik (Progresívne Slovensko), Peter Pollák (OĽaNO), Miriam Lexmann (KDH) a Eugen Jurzyca (SaS) – zradilo štátne záujmy Slovenskej republiky a v deň výročia začatia bombardovania bývalej Juhoslávie cynicky vyzvali Slovensko, aby uznalo nezávislosť Kosova. A to napriek tomu, že neuznanie pochybnej separatistickej enklávy Kosovo je od začiatku jej odtrhnutia fundamentálnym princípom našej zahraničnej politiky a štátnou doktrínou ochraňujúcou územnú celistvosť Slovenskej republiky,“ pripomína slovenskej verejnosti Chmelár, podľa ktorého tvrdenie našich médií, že ide len o partizánčinu Pelosiovej (ktoré nekriticky prebrali z materiálov podhodených americkou administratívou) je zúfalo smiešne.

Chmelár sa obul do USA: Ospravedlňovanie správania sa USA pôsobí maximálne nedôveryhodne
Zdroj: FB / Eduard Chmelár

„Pelosiová nie je Andrej Danko, aby robila zahraničnú politiku svojvoľne, bez koordinácie s Bielym domom. Spojené štáty týmto krokom vedome testujú reakciu Číny,“ myslí si náš skúsený politický analytik, podľa ktorého je situácia o to nebezpečnejšia, že Peking si nemôže dovoliť nereagovať. „Mnohí stále nechápu, aký obrovský význam – nielen strategický, ale aj kultúrny a historický – má Taiwan pre Čínu. Dal by sa prirovnať k záujmu Ruska o Ukrajinu. Podceňovať hnev Číny je preto šialenstvo,“ varuje Chmelár. „Keď najhlúpejší redaktor TA3 Tomáš Verníček povie, že Čína provokuje, alebo keď servilný šéfredaktor Aktualít.sk Peter Bárdy napíše, že Taiwanu návšteva veľmi pomôže, a kto sa obáva vojny, ten je dezinformátor a konšpirátor – poviem si, že je to tupec a viac sa tým nezaoberám,“ púšťa sa Chmelár do dvoch zástupcov médií.

Ukrajine môže byť v skutočnosti Sarajevom 21. storočia

Pri takýchto tlčhuboch má čoraz silnejší pocit, že dnešné médiá už skutočných novinárov nepotrebujú, vystačili by si s oficiálnou štátnou propagandou v podobe komuniké. „Keď počúvam šéfa senátneho zahraničného výboru a kandidáta na českého prezidenta Pavla Fischera, ako na ČT24 hovorí, že čínsky prezident sa Taiwanu vyhráža preto, lebo Čína nemá výsledky, tak jednoducho prepnem, lebo viem, že ten primitív nevie o najľudnatejšej krajine sveta vôbec nič. Ale toto nie je iba žonglovanie so slovíčkami, toto je extrémne nebezpečná situácia s potenciálnym dopadom na celý svet. Svetové vojny nevznikli zo všeobecného očakávania, ale v dôsledku podceňovania aktuálneho nebezpečenstva,“ píše ďalej poriadne kriticky Chmelár a dodáva, že konflikt na Ukrajine môže byť v skutočnosti len Sarajevom 21. storočia, rozbuškou pre oveľa väčšiu vojnu s ďalekosiahlymi následkami.

Chmelár sa obul do USA: Ospravedlňovanie správania sa USA pôsobí maximálne nedôveryhodne
Zdroj: FB / Eduard Chmelár

Podmienky pre vypuknutie tretej svetovej vojny sú vytvorené už niekoľko rokov: to povestné škrtnutie zápalky, z ktorej sa rozhorí globálny požiar, sa mohlo potenciálne uskutočniť v Sýrii, Iráne, na Ukrajine alebo v Juhočínskom mori. Podstatné je, aby sme si uvedomili, že svetová politika je priesečníkom mocenských záujmov, a tieto záujmy treba rešpektovať. Moralizovanie tu nemá miesto. My vieme, že Čína je diktatúra a Taiwan je jednou z najdemokratickejších krajín sveta,“ vysvetľuje politický analytik, podľa ktorého tu nejde o individuálne sympatie k ostrovnému štátu, alebo budovanie si vlastného imidžu bojovníka za ľudské práva.

Politika súčasnej Bidenovej administratívy je hlúpa

„Všetky tieto pózy sú falošné, najmä ak si uvedomíme, odkiaľ sa naposledy vrátil Joe Biden – bol prosiť v jednom z najkrvavejších režimov sveta, Saudskej Arábii, aby presvedčil OPEC o nevyhnutnosti zvýšenia ťažby ropy. Nebol tam kritizovať stav ich ľudských práv, uvaliť na nich sankcie, ani žiadať o zastavenie vojny v Jemene. Bol tam PROSIŤ,“ ukazuje Chmelár na to, akú „svojskú“ politiku si robia našimi politikmi glorifikované USA. „A my všetci by sme mali chápať, že záujmy štátov treba v medzinárodnej politike zohľadňovať, inak nás zvyšovanie napätia privedie k otvorenému konfliktu nedozerných následkov. Politika súčasnej Bidenovej administratívy je taká hlúpa, že sa mu za pár dní podarilo to, čo sa Putinovi nepodarilo za celé roky: upevniť strategické partnerstvo Ruska a Číny,“ konštatuje nekompromisne Chmelár.

Chmelár sa obul do USA: Ospravedlňovanie správania sa USA pôsobí maximálne nedôveryhodne
Zdroj: FB / Eduard Chmelár

Spojené štáty dnes podľa neho ničia všetko ovocie tzv. pingpongovej diplomacie, ktoré pred päťdesiatimi rokmi zabezpečil Henry Kissinger a ktoré im zlepšilo postavenie vo vzťahu k vtedajšiemu najväčšiemu rivalovi, Sovietskemu zväzu. „Návšteva Pelosiovej nikomu nič dobré neprinesie. Reakciu Pekingu na túto provokáciu môže pocítiť celý svet. Nemusí ísť o anexiu Taiwanu, aj keď sa k nej schyľuje. Čína má oveľa viac možností. Jednou z nich sú dodávky zbraní Rusku, ktoré doteraz Peking odmietal, špeciálne dronov, ktorých má ruská armáda nedostatok. A len klinický idiot si môže myslieť, že Západ dokáže vzdorovať tomuto spojenectvu,“ nedáva si Chmelár servítku pred ústa.

Ak nenájdeme cestu k dialógu, ťažko na to doplatíme

A náš neúspešný prezidentský kandidát ide v tvrdých slovách ešte ďalej. „Neviem, čo za „géniov“ sedia v Pentagone alebo v bruselskej centrále NATO, ak nevidia, že bilancia zahraničnej politiky Spojených štátov za uplynulé desaťročia je rozbitý Blízky východ, rozbitá severná Afrika, rozbitý Balkán, rozbitá stredná Ázia atď. Nikde sa po ich zásahu nezvýšila stabilita, práve naopak. Pre mainstreamové médiá existuje len utrpenie, ktoré je v centre pozornosti Bieleho domu. To, že v Afganistane je chaos, že v Jemene je hladomor, že štát v Líbyi prakticky neexistuje, že Irak už takmer rok nemá vládu – to dnes už nikoho netrápi. Ale takto nemožno spravovať planétu. Ak namiesto stupňovania konfrontácie nenájdeme cestu k dialógu, ťažko na to doplatíme,“ varuje na samý záver statusu Eduard Chmelár.

A čo Slováci? Takých, ktorí vidia, aké veľké celosvetové zlo pochádza z USA je drvivá väčšina a v ich komentároch je to aj vidieť. Je smutné, že mnohí ľudia stále nevidia, do akej vojnovej apokalypsy sa zásluhou „mierotvorcov“ z USA ženieme. Je smutné, že im stačí ukázať na súčasnú Ukrajinu a mnohí razom vedia, že Rusko je to najväčšie zlo na svete. Kto si ale spomenie, kde všade rozpútali USA vojenské besnenie v mene „demokracie“ a boja proti teroristom ten pochopí, kto je vlastne vojnový štváč.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články