3 C
Nitra
pondelok, 29 novembra, 2021

Chcem byť so svojím synčekom, volá zúfalá Megan, ktorá musí ísť do basy

Život píše niekedy doslova neuveriteľné príbehy. A ten, ktorý napísal mladej mamičke Megan di Martino z Krásnoviec je navyše aj veľmi smutný. Dôvodom je jej ročný synček Alexis, ktorý musí zostať bez nej, pretože ona musela nastúpiť do väzenia.

https://www.noviny.sk/slovensko/644837-zazrak-sa-nestal-21-rocna-zena-musela-opustit-rocne-dieta-isla-do-vazenia-na-sedem-rokov

Svoj život by 21-ročná Megan di Martino z Krásnoviec neďaleko Michaloviec určite najradšej vrátila o niekoľko mesiacov naspäť. Spravila totiž niečo, čo už trpko oľutovala.  To všetko za jej mladícku nerozvážnosť a možno i lásku k človeku, ktorý ju stiahol na dno. Ako informuje portál noviny.sk, mladá žena mala opletačky s drogami, a tak ju súd poslal za mreže na sedem rokov. Ona to síce oľutovala a svoju vinu aj priznala, no pomohlo jej to len čiastočne. Miesto desiatich rokov dostala „iba“ sedem.

O milosť žiada i prezidentku a prijala by hocičo, aby bola so synčekom

Megan sa obrátil život naruby po tom, ako sa kvôli svojmu priateľovi zaplietla do drogového biznisu. To, že je tehotná sa dozvedela iba deň pred tým, ako ich zadržali policajti, a tak aj kvôli tomu súhlasila s dohodou o vine a treste. Chcela rodiť doma a nie za mrežami, kam ju súd napokon poslal. Po pôrode sa jej navyše výkon trestu automaticky odložil o jeden rok. Mladá mamička sa trestu nevyhýba a svoju obrovskú chybu už dávno oľutovala. Počas výchovy synčeka si dokončila školu a našla aj prácu na diaľku. Lekári sa zhodli na tom, že netrpí ani drogovou závislosťou. „Videla som jeho prvé zúbky a šťastná som bola aj vtedy, keď mi povedal mama,“ hovorí so slzami v očiach Megan, na ktorú čakal dlhá pobyt za mrežami.

Chcem byť so svojím synčekom, volá zúfalá Megan, ktorá musí ísť do basy
Pri slovách o odlúčení od synčeka Alexisa zalievajú zúfalú Megan slzy. Zdroj: screenshot video

„To dieťa bude stratené. Ja som vyrastala celý život bez otca a viem, aké to je keď jeden rodič chýba,“ plače nad tým, čo čaká jej synčeka nešťastnú a zúfalá Megan, ktorá žiada o udelenie milosti aj prezidentku a prijala by hocičo, len aby mohla by so svojím synčekom doma. „Monitorovací náramok, hoci domáce väzenie aj keď by som mala 10 rokov sedieť doma, tak ja budem. Len aby som bola s tým malým,“ netají mladá mamička. V civilizovaných štátoch Európy následne matky putujú do špecializovaného väzenia, kde môžu mať deti pri sebe, lenže Slovensku takéto zariadenie, aj napriek sľubom z minulosti, chýba. Megan sa teda teraz musí so svojím synčekom na istý čas rozlúčiť, lebo nastúpila do väzenia. „Ja sa s ním nebudem lúčiť, lebo sa s ním čoskoro uvidím. Ja sa s ním nelúčim,“ vraví smutne odsúdená Megan.

https://www.nitranoviny.sk/neskutocne-smutny-pribeh-tinedzerky-ktoru-znasilnili-styria-chlapci-za-jej-ponizenie-a-smrt-ani-nepykali/

Vzájomný dotyk rúk matky a jej dieťaťa je možný iba štyrikrát do roka

Na ťažký okamih odchodu do väzenia sa mladá mamička snažila vopred pripraviť a vyhľadala i pomoc odborníka. „Ako sa s tým psychicky vysporiadať? Však on mi aj povedal, že na to sa človek nikdy nevie poriadne pripraviť,“ priznáva Megan, ktorá vie aj to, že ich vzťah s Alexisom môže byť poznačený do konca života. Štát tak trestá i nevinné dieťa. So svojím milovaným synčekom sa nechcela lúčiť pred väznicou, a tak ho nechala radšej doma. Do kufra si ale pribalila veci, ktoré jej budú synčeka v ťažkých chvíľach pripomínať. „Beriem si fotky a beriem si ešte aj jeho pyžamko. Dúfam, že mi ho dovolia zobrať si ho so sebou na celu,“ vraví s nádejou hoci teraz ani len netuší, kedy svoje dieťa najbližšie uvidí., lebo vo väzniciach kvôli koronavírusu panujú prísne opatrenia. A navyše, vzájomný dotyk rúk matky a jej dieťaťa, je štandardne umožnený iba štyrikrát do roka. „Iba raz za 3 mesiace, sa dá dotknúť, bez toho plexiskla. Volá sa to kontaktná návšteva. Raz za 3 mesiace,“ pridáva zúfalá Megan, ktorej prisúdiť alternatívny trest bude pomerne zložité.

Chcem byť so svojím synčekom, volá zúfalá Megan, ktorá musí ísť do basy
Iba ročný Alexis je pre Megan všetkým a preto verí, že prezidentka jej udelí milosť a ona sa bude môcť o svojho milovaného synčeka starať doma. Zdroj: screenshot video

Dôvod je taký, že v dohode schválenej súdom okrem priznania, súhlasila s trestom. Pravdou však je i to, že jej štát nedokázal vytvoriť podmienky, aby pre pobyt vo väzení nemusela na dlhý čas odísť od svojho synčeka, ale absolvovať to tam s ním. Tak, ako je to možné napríklad v Česku. „Presne ona mala skutok kvalifikovaný tak, že išlo o drogové trestné činy, tak, že je hranica trestnej sadzby od troch do 10 rokov. Čiže presne by ona spĺňala tú podmienku domáceho väzenia,“ vysvetlila rektorka Policajnej akadémie Lucia Kurilovská, podľa ktorej by sa u odsúdenej Megan monitorovací náramok mohol zvážiť už aj krátko po jej nástupe do väzenia. „Keď naozaj ide o matku, ktorá sa stará o maloleté deti, máme tu možnosť domáceho väzenia,“ vlieva mladej mamičke nádej Kurilovská. 

https://www.nitranoviny.sk/sikana-je-velmi-vazny-problem-ale-toto-sikana-nie-je-odkazuje-politikom-mlada-blogerka-livia-video/

Prezidentka môže pomôcť tým, že nariadi odloženie výkonu trestu

Megan by zrejme najrýchlejšie mohla pomôcť vyriešiť situáciu prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá už dostala jej žiadosť o milosť. „Prezidentka rozhodne o spomínanej milosti po dôkladnom preskúmaní žiadosti v dohľadnej dobe,“ píše sa v stanovisku Kancelárie prezidentky. Udelenie milosti prezidentkou ale môže trvať dlhé týždne či mesiace. Aby malý, len ročný Alexis, netrpel odlúčením od svojej odsúdenej matky, prichádza do úvahy ešte jedno riešenie. „Až do svojho rozhodnutia, či tak urobí, alebo nie, môže prezidentka nariadiť odloženie výkonu trestu,“ skonštatovala advokátka Marica Pirošíková.

Dodo Púchovský

Prečítajte si tiež

Najnovšie články