17 C
Nitra
pondelok, 5 júna, 2023

Česi končia s testovaním a rušia covidpasy

Do reštaurácií, služieb či na kultúrne a športové podujatia nebude potrebné mať od 9. februára potvrdenie o očkovaní či prekonaní koronaviru. Po rokovaní Snemovne to v stredu večer oznámil šéf kabinetu Petr Fiala (ODS), uviedol portál novinky.cz.

Neočkovaní sa tak v susednom Česku opäť dostávajú doslova na slobodu – môžu ísť do reštaurácií, na kultúru, šport, obchodov, jednoducho, všade. Niekoľko opatrení stále zostáva – napríklad nosenie respirátorov vo vnútorných priestoroch, alebo určovanie kapacity na hromadných podujatiach.

V každom prípade sa Česko stáva slobodnou krajinou, teda aspoň zatiaľ, kým politici nezačnú uvažovať inak. Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR totiž schválila v stredu neskoro večer – po takmer dvojdňovom rokovaní – aj novelu pandemického zákona. Rozširuje okruh činností, ktorých sa budú môcť vyhlásené protiepidemické opatrenia týkať. Úrady by vďaka nej tiež mohli nariadiť napríklad testovanie na koronavírus podnikateľom, študentom, žiakom a predškolákom, nielen zamestnancom a iným pracovníkom.

Česi sa tešia. Rozhodnutím súdu už môžu slobodne vstupovať do stravovacích aj mnohých ďalších prevádzok. A čo my na Slovensku? Spíme?

„Vláda s prihliadnutím na aktuálny vývoj zruší k 9. februáru povinnosť preukázať sa certifikátom o očkovaní či prekonaním covidu pri vstupe do reštaurácií, služieb, na kultúrne a športové podujatia,“ vyhlásil premiér Petr Fiala (ODS).
Minister zdravotníctva Vlastimil Válek (TOP 09) povedal, že od 9. februára môže ktokoľvek do akéhokoľvek zariadenia bez certifikátu.

„Hovoril som, že najneskôr začiatkom marca oznámim obmedzenie opatrení, nakoniec sme s odborníkmi dospeli k tomu, že to môžeme urobiť oveľa skôr v postupnom režime. Prvý krok je vypnutie certifikátov, ďalšie je ukončenie plošného testovania,“ povedal.

Kabinet už skôr v stredu oznámil, že plošné testovanie skončí v školách aj firmách k 18. februáru.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články