13.1 C
Nitra
pondelok, 5 júna, 2023

Češi chcú šíriteľov dezinformácií stíhať a odstrihnúť ich od peňazí. Podporiť chcú potieračov dezinformácií

Štát by po novom mohol šíriteľa dezinformácií stíhať, dezinformačné weby odstrihnúť od reklamy štátnych inštitúcií či desiatkami miliónmi korún podporiť médiá, ktoré sa snažia dezinformácie potierať.

Vyplýva to z plánu, ktorý vypracoval Úrad vlády ČR a ministerstvo vnútra. Súčasný vládny splnomocnenec pre oblasť dezinformácií Michal Klíma by sa mohol stať národným gestorom tejto politiky, informoval portál idnes.cz.

Dag DANIŠ: Nový zákon má umožniť tajným službám vypínať médiá aj bežné internetové stránky a účty

V prvej polovici budúceho roka by mal vzniknúť zákon určujúci podmienky, za ktorých môžu byť zablokované konšpiračné stránky na internete. V pláne je tiež zákon umožňujúci polícii stíhať zámerné šírenie dezinformácií.
Návrh zákona by mal byť doplnený o trestnú činnosť vedomého a zámerného šírenia dezinformácií s cieľom významne poškodiť demokratický charakter štátu či jeho kľúčových bezpečnostných záujmov.

Zákon o kybernetickej bezpečnosti: Ustanovenie o „blokovaní“ označil Fico za zavedenie cenzúry

Experti odporúčajú tiež podporovať 50 miliónov korún ročne neziskové organizácie, ktoré sa zaoberajú bojom s dezinformáciami. Sto miliónov korún ročne by potom mali dostávať nezávislé médiá, ktoré v boji s fake news pomôžu. Autori dokumentu upozornili na to, že na niektorých weboch označovaných za dezinformačné inzerujú teraz aj štátne inštitúcie. Podľa Nadácie Open Society Found sa tam objavila napríklad reklama na štátnu agentúru Czech Tourism. Táto prax by mala byť obmedzená.

V súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu bolo na jar zablokovaných niekoľko dezinformačných webov. Internetové združenie CZ.NIC opäť sprístupnilo sedem webov koncom mája. Na vypnutie dezinformačných webov vyzvala vláda vo všeobecne formulovanom uznesení a je vďačná mimovládnym organizáciám aj komerčným firmám, že tieto servery vypli. Vláde ale bolo podľa neho jasné, že zablokovanie webov bolo iba prechodné opatrenie.

Zdroj: idnes.cz

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články