-2.9 C
Nitra
utorok, 7 februára, 2023

Bývalý šéf ŠTS trvá na tom, že pri rozhodovaní o väzbe Norberta B. nepochybil

Na pôde Najvyššieho správneho súdu SR dnes začal disciplinárny proces s bývalým predsedom Špecializovaného trestného súdu Michalom T. Ten čelí návrhu na preradenie na súd nižšieho stupňa preto, že sa nevylúčil pre možnú zaujatosť pri rozhodovaní o väzbe obvineného podnikateľa Norberta B. v roku 2020. Ako dnes disciplinárne obvinený sudca uviedol pred súdom, nie je si vedomý pochybenia z jeho strany.

„Necítim sa byť vinný,“ povedal Michal T. s tým, že v čase rozhodovania o väzbe Norberta B k nemu nemal žiadny pomer a takisto nemal pomer k danej trestnej veci, teda kauze známej ako Dobytkár. Zároveň zdôraznil, že na jeho možnú zaujatosť nepoukazoval ani dozorový prokurátor prípadu. Právny zástupca sudcu Michal Mandzák doplnil, že disciplinárny návrh voči sudcovi ŠTS nespĺňa základné náležitosti a má „jasný politický akcent“. Takisto povedal, že aj rozhodnutie o namietnutí sa pre možnú zaujatosť je procesným rozhodnutím sudcu. „Trestať sudcu za rozhodnutie je možné len vtedy, pokiaľ ide o svojvoľné rozhodnutie,“ povedal Mandzák.

Návrh na disciplinárne stíhanie Michala T. podali ešte v októbri 2020 súčasný šéf ŠTS Ján Hrubala a šéf Súdnej rady SR Ján Mazák. Dôvodom je, že sa sudca nenamietol pri rozhodovaní o väzbe podnikateľa Norberta B. pre možnú zaujatosť. Mal totiž kontakty s advokátom Jánom Gajanom, ktorý údajne vybavoval dotáciu pre penzión ktorý vlastní Michal T. na Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Tej sa týka mediálne známa kauza Dobytkár, v rámci ktorej je stíhaný Norbert B. V rámci disciplinárneho podania Hrubala a Mazák navrhli, aby Michala T. preložili na súd nižšieho stupňa.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články