21.5 C
Nitra
streda, 7 júna, 2023

Brutálny dvojnásobný vrah sa vyhol doživotiu. Za mrežami však strávi 25 rokov, ale aj to sa mu zdá ale veľa

Dvojnásobná vražda ho vyšla poriadne draho. Nič iné si ale nezaslúžil! Brutálny vrah Martin Cíbik si vypočul na súde nemilosrdný verdikt. Za to, že po diskotéke zastrelil dvoch svojich kamarátov si za mrežami posedí „iba“ 25 rokov.

Doživotiu sa Martin Cíbik z Dulova v okrese Púchov síce vyhol iba o vlások, no aj tak si za dvojnásobnú vraždu a jeden pokus o vraždu posedí dlhých 25 rokov. Rozhodol o tom odvolací Krajský súd v Trenčíne, ktorý mu tak zmiernil doživotný trest, ktorý mu naparil Okresný súd. Martin sa chcel dlhoročnému, ba možno aj doživotnému trestu vyhnúť tak, že sa za mrežami pokúsil spáchať samovraždu predávkovaním sa liekmi. To sa mu ale nepodarilo.

Diskotéka zakončená besniacou scénou ako z hororu

Brutálny dvojnásobný vrah sa vyhol doživotiu. Za mrežami však strávi 25 rokov, ale aj to sa mu zdá ale veľa
Po Martinovom besnení po diskotéke zostal ležať na zemi mŕtvy Jakub Gorelka. Zdroj: screenshot video

Všetko sa to odohralo 22. júna 2019. Na tento deň určite do smrti nezabudnú nielen rodiny dvoch Martinových obetí, ale azda nikto v Dolnej Breznici, z ktorej obete šialeného strelca pochádzali. Martin býval u rodičov v susednom Dulove, odkiaľ sa vybral na diskotéku miestnych dobrovoľných hasičov do Horoviec. Tá sa už skončila keď na ňu prišiel, lenže to, čo sa odohralo keď jej účastníci odchádzali domov bolo ako z hororu. Po Martinovom besnení zostali dvaja mŕtvi, ktorých besniaci strelec doslova popravil. Dobrovoľný hasič Jakub Gorelka (†20) bol na mieste mŕtvy, Martin Egly (†22), ďalší z dobrovoľných hasičov, skonal po troch dňoch s priestrelom hlavy v nemocnici. Jediný, kto Martinove besnenie prežil, hoci s vážnym zranením po priestrele brucha, bol Jakub G. (19) z rovnakej obce ako obaja jeho mŕtvi kamaráti.

V Bavorsku zatkli Slováka podozrivého z účasti na viacerých vraždách

Brutálny dvojnásobný vrah sa vyhol doživotiu. Za mrežami však strávi 25 rokov, ale aj to sa mu zdá ale veľa
S touto pištoľou Martin Cíbik zastrelil Jakuba Gorelku (†20) aj Martina Eglyho (†22) a vážne postrelil Jakuba G. Zdroj: PZ

Diskotéka hasičov z okolia Lednických Rovní mala pokojný priebeh a vôbec nič nenasvedčovalo krvavej dráme po jej skončení. „Chlapci si chceli vypiť, a tak sa z nej plánovali doviesť taxíkom. Bolo okolo pol štvrtej ráno a v podstate už naň čakali keď sa to stalo,“ prezradil muž z dediny, ktorá bola v šoku z toho, čo sa stalo. Martin ako prvého zasiahol Jakuba, ktorý akoby zázrakom krvavú drámu prežil. „Trafil ma do brucha, iba kúsok od pupku. Už sa k tomu celému ale nechcem vracať a na všetko chcem zabudnúť,“ povedal Jakub niekoľko dní po tragédii. Bol to práve on, kto sa so šialeným strelcom, ktorý hasičom ani nie je, rozprával len chvíľu pred krvavým besnením. Partia Jakubových kamarátov sa mala údajne s Martinom predtým pohádať, no podľa mladíka nemal útočník, ktorý si po incidente zrejme odbehol pre zbraň do jedného z vybudovaných bunkrov v lese pri rieke Váh, žiadny dôvod strieľať.

Írsko žiali za zavraždenou 23-ročnou učiteľkou. Podľa Times je podozrivým Slovák

Mohli za besnenie s dvomi mŕtvymi mladíkmi drogy?

Brutálny dvojnásobný vrah sa vyhol doživotiu. Za mrežami však strávi 25 rokov, ale aj to sa mu zdá ale veľa
Jakub Gorelka (†20) zomrel na mieste po tom ako Martin Cíbik spustil paľbu po nič netušiacich kamarátoch. Zdroj: FB / Jakub Gorelka

Verzií o tom, ako sa hrozná tragédia stala bolo medzi miestnymi niekoľko, ba obetí mohlo byť aj viac. „Brat mi povedal, že chlapci už čakali na taxík keď sa to stalo. Či sa ale predtým niekto s tým strelcom pohádal, to nevedel ani on. Dôvod na také niečo, čo urobil, určite nemal, lebo sa poznali a boli kamaráti. Ani na diskotéke sa medzi nimi nemalo nič udiať,“ povedal Patrikov brat Martin, ktorý ešte dodal: „Za Paťom prišla uplakaná kamarátka, že tam ktosi strieľa. Utekal tam a vtedy uvidel Martina s pištoľou v ruke a na zemi tri bezvládne telá. Keď ho Martin zbadal, namieril na neho zbraň a spýtal sa ho, že čo čumí a nech vypadne. Na to brat radšej rýchle utekal preč. On sa vlastne druhýkrát narodil, lebo ak by bol vystrelil aj po ňom mohol dopadnúť rovnako ako tí dvaja mŕtvi,“ rozpovedal Martin desivú bratovu príhodu.

J. Moncoľ a M. Krajčová si za vraždu manželov v ČR odpykajú 25 rokov

Brutálny dvojnásobný vrah sa vyhol doživotiu. Za mrežami však strávi 25 rokov, ale aj to sa mu zdá ale veľa
Martin Egly (†22) zomrel v nemocnici tri dni po šialenej streľbe jeho menovca na hasičskej diskotéke v Horovciach. Zdroj: FB / Martin Egly

„Počul som, že bral drogy, takže zrejme mohol mať vtedy niečo v sebe. Chlapci mi totiž hovorili, že sa správal akoby mu v hlave preplo,“ prezradil Patrikov brat a dodal, že strelec po incidente ušiel do lesa, kde mal bunkre, a snažil sa v nich ukryť. Policajti ho napokon našli a zadržali u neho doma a zadržali. „Rodina je pobožná a od jeho činu sa dištancovali. Správal sa síce neprirodzene, ale to, čo urobil ich doslova šokovalo a nikto niečo také od neho nečakalo,“ povedal sused zúfalej Martinovej rodiny, ktorá údajne nevedela, že má nejaké zbrane, hoci na videách, ktoré sa objavili na webe sa nejakými predsa len pochválil. Nikto z rodiny vraj nevedel ani o tom, že Martin má v neďalekom lesíku spravené bunkre. Dozvedieť sa to mali až od polície po krvavej masakre. Jeho otec si vraj myslel, že pred streľbou mu muselo prepnúť v hlave.

Alžbeta si za brutálnu vraždu svojich príbuzných posedí za mrežami 23 rokov

Doživotiu sa vrah vyhol o vlások, 25 rokov je mu ale veľa

Brutálny dvojnásobný vrah sa vyhol doživotiu. Za mrežami však strávi 25 rokov, ale aj to sa mu zdá ale veľa
Martina Cíbika zadržali policajti pár hodín po jeho besniacej streľbe. Hrozil mu doživotný trest, no súd ho poslal za mreže na 25 rokov. Aj to sa mu stá priveľa. Zdroj: PZ

Polícia Martina obvinila po brutálnom čine z vraždy a nedovoleného ozbrojovania za čo mu hrozil až doživotný trest. „Nepopieram, že skutok som spravil, ale nie s cieľom vedomým a úmyselným. Neprišiel som tam s úmyslom niekoho zabiť,“ bránil sa pred odvolacím súdom Martin. Krajský súd nad jeho vecou zasadal už tretí raz, pričom dvakrát vec vrátil na prvostupňový súd, ktorý mu dvakrát vymeral 25 rokov. Teraz ale už rozhodol, no dosť zvláštne, pretože Okresný súd mu na treťom pojednávaní nadelil doživotie. Ten istý senát Krajského súdu, ktorému sa 25 rokov nepáčilo, napokon zvážil, že jeho náprava predsa len nejaká možná je, a tak mu doživotie zrušil a ho poslal za mreže na 25 rokov, ktoré predtým dvakrát požadoval Okresný súd!

Polícia: Verejnosť môže pomôcť pri vypátraní najhľadanejších osôb v Európe

Brutálny dvojnásobný vrah sa vyhol doživotiu. Za mrežami však strávi 25 rokov, ale aj to sa mu zdá ale veľa
Po zadržaní ukázal Martin polícii kde odhodil vraždiacu zbraň. Zdroj: PZ

Senát sa zrejme priklonil k záverom znalcov z oblasti psychológie, pretože dva z troch ich posudkov podľa Martinovho obhajcu hovorili, že jeho náprava možná je. Prokurátor síce s verdiktom spokojný nebol, lebo podľa neho predpoklady na doživotie boli a dôkazná situácia sa oproti minulým pojednávaniam nezmenila.

Brutálny dvojnásobný vrah sa vyhol doživotiu. Za mrežami však strávi 25 rokov, ale aj to sa mu zdá ale veľa
Martin sa v minulosti objavil vo videu, kde v rukách drží zbraň. Bol to náznak toho, čo sa môže stať neskôr? Zdroj: reprofoto: mojevideo.sk

S doživotím, ktoré naposledy navrhoval Okresný súd bol teda spokojný. Terajší verdikt Krajského súdu, ktorý Martina poslal do basy na 25 rokov, tak ale musel akceptovať, pretože rozhodnutie Krajského súdu je konečné a nedá sa voči nemu odvolať. S rozsudkom však nebol spokojný ani samotný Martin Cíbik, a tak je možné, že podá dovolanie na Najvyšší súd.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články