14.2 C
Nitra
piatok, 7 októbra, 2022

Biznis? Juhoafrický prezident chce pozastavenie patentov na vakcíny proti Covidu. Ursula von der Leyenová nesúhlasí

Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa vyzval na summite EÚ a afrických krajín v piatok v Bruseli na pozastavenie platnosti patentov vakcín proti ochoreniu COVID-19.

S jeho návrhom však nesúhlasila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
      

Biznis? Juhoafrický prezident chce pozastavenie patentov na vakcíny proti Covidu. Ursula von der Leyenová nesúhlasí

„Hovoríme tu o životoch stoviek miliónov ľudí, nie zisku zopár firiem,“ povedal Ramaphosa na spoločnej tlačovej konferencii s von der Leyenovou. Africké krajiny podľa neho dodávky vakcín oceňujú, avšak vlády, ktorým záleží na globálnom prístupe k očkovaniu, by mali radšej podporiť dočasné pozastavenie patentov súvisiacich s liečbou ochorenia COVID-19.

Zakladateľ českej imunológie Jaroslav Svoboda: Prečo sa nediskutuje o účinkoch vakcín?
      

Von der Leyenová na tlačovej konferencii obhajovala ochranu duševného vlastníctva. Francúzsky prezident Emmanuel Macron zároveň vyhlásil, že dodávky vakcín pre rozvojové krajiny nebrzdí v krátkodobom horizonte duševné vlastníctvo, ale transfer technológií.
      Zaočkovanosť proti covidu v EÚ dosahuje 71 percent. Únia dodala africkým štátom zatiaľ 145 miliónov dávok vakcín. V Afrike je zaočkovaných 12 percent ľudí.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články