2 C
Nitra
streda, 29 marca, 2023

Bihariová tvrdo skritizovala koaličných poslancov: Prijali ste zákon, ktorý legalizuje rasizmus a segregáciu

Šéfka mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Irena Bihariová upriamila pozornosť na zákon, ktorý nedávno prijali naši zákonodarci. Ako uviedla na facebooku, poslanci našli spôsob, ako sa zbaviť rómskeho obyvateľstva v obciach. Za zákon hlasovali predovšetkým koaliční poslanci, opozičné strany ho nepodporili.

Bihariová tvrdo skritizovala koaličných poslancov: Prijali ste zákon, ktorý legalizuje rasizmus a segregáciu

„Viete, za tie roky som si od „ľudomilov“ vypočula o Rómoch a Rómkach už asi všetko, čo slovenský jazyk pozná pre vyjadrenie odporu a nenávisti. O to viac zo srdca ďakujem vám všetkým, a veľmi si vás za to vážim, ktorí ste takéto postoje nikdy nepestovali či dokonca mali odvahu sa proti tomu ozvať.

O tom, ako sa s Rómami porátať tak, aby nám boli čo najmenej na očiach, som počula napr. také sprostosti, ako ich treba nalodiť na plťky a pustiť riekou do Rumunska, alebo vysťahovať za Ural, alebo nech si v lese vykopú jamy a žijú v nich. Všade sa nájdu takíto ľudia, ktorí skrátka nemajú – ako moja mama hovorí – boha pri sebe.

Samozrejme, neprekvapujúco, sa vyskytujú aj v politike. Najnovšie sa vyfarbili v tieto dni, kedy parlament schválil v prvom čítaní odporný zákon, ktorý žiaľ ušiel pozornosti verejnosti a médií a ktorý ak sa definitívne schváli, bude mať katastrofálne účinky. Nielen na Rómov, ale rozloží obce na cimpr-campr, bez rozmyslu, logiky a hlavne domyslenia samosprávneho riadenia.

O čo ide vám skúsim priblížiť na zjednodušenom príklade:

Máme klasickú dedinu, ktorá má časť obývanú Rómami. Pracovne si to nazvime „rómska a nerómska časť dediny“.

Nový zákon navrhol, že ak by sa napr. nerómska časť dediny chcela zbaviť Rómov, no tak sa skrátka oddelí a odrhne od tej rómskej. Ako to môžu urobiť? Referendom. Ale pozor – hlasovania sa smie zúčastniť len jedna časť obyvateľov, nie všetci z celej dediny, ale LEN obyvatelia z tej časti, ktorá sa chce odčleniť.

V praxi tak jednoducho stačí, aby si nerómska časť dediny odhlasovala, že chcú byť samostatnou jednotkou bez Rómov a hotovo. Zákon tej druhej časti obce (tej v praxi zväčša rómskej) žiadne právo kecať do toho nepriznáva. Nedovoľuje im ani vyjadriť sa k odčleňovaniu hlasovaním.

Takto pekne jednoducho sa docieli, že bude obec zrazu aspoň na papieri bielučká, čistučká a bez Rómov. Čo bude s tou zvyšnou časťou dediny, to už nikoho netrápi. Nebudú mať samosprávne riadenie, nebudú mať nič. Ale veď čo nás po tom, „šak sú to len cigáni“.

Tá časť obce im bol dobrá len na to, aby na ňu písali projekty a ťahali milióny z tučných európskych grantov. Na to jediní boli Rómovia v dedine dobrí – niektorí starostovia mohli za peniaze určené na integráciu Rómov stavať fontánky či nové cesty v nerómskej časti dediny a argumentovať, „šak veď aj Rómovia občas idú okolo“.

A viete čo je zverina? Že tento zákon, ktorý legalizuje rasizmus a segregáciu, nepriniesli fašisti. Ale poslanci OĽaNO, konkrétne pán Fecko, a jeho stranícki kolegovia za neho v parlamente poslušne zahlasovali. Podobne ako Sme Rodina.

Zamrzelo ma však, že v SaSke za neho dvihla ruku aj Janka Bito Cigániková (ostávam dúfať, že si snáď len neuvedomila, za akú prasačinu hlasuje).

Až na pár slušných výnimiek zo SASky sa zvyšok od nich, „liberálov“, zdržal.

Hanba hanbúca je to, že ešte aj tí zo SMERu a Hlasu mali väčší chochmes a nedvihli za to ruky.

A to by teda, keď už pre nič iné, malo koaličných poslancov a poslankyne fakt zahanbovať. No a poviem vám, čo ma tom mrzí priam až osobne: že rómski poslanci Jarmila Vaňová – poslankyňa NR SR a Peter Pollák jr. – Poslanec NRSR radšej na hlasovanie neprišli. Dobre, mohli byť chorí.

Ale kde boli, do andela, keď ich strana takýto návrh vôbec doniesla na hlasovanie? Mrzí ma, že za tie 2 roky som od nich nevidela jediný plamenný prejav a húževnatý boj, kedy by sa Rómov zastali.

Fakt im nie je trapné, že práva Rómov a Rómiek nakoniec hájime ako kôl v plote sami, mimoparlamentná strana v exile s jediným – no o to statočnejším – poslancom Tomášom Valášekom?!

Že sa tam všetci nehanbíte! Panbičárskych rečí plná oná, ale keď dôjde na Rómov a Rómky, veľmi rýchlo sa demaskuje, čo ste za charaktery.

Pamätajte si to, milí Rómovia a Rómky, kto vás zase raz zradil, a prestaňte sa už konečne nechať opíjať rožkom podľa toho, kto sa pred voľbami otŕča v osadách!“

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články