23.1 C
Nitra
štvrtok, 19 septembra, 2024

BIELA PASTELKA: Táto dvadsiatnička vyrazí do ulíc už v piatok

S verejnými zbierkami už ste sa mnohí stretli. Dobrovoľníci vás na ulici oslovia s prosbou, aby ste prispeli na nejakú dobročinnú organizáciu, školu, nemocnicu. V piatok, 24. 9. sa vám môže stať, že vás oslovia dobrovoľníci v bielych tričkách s logom Bielej pastelky. Kým sa rozhodnete prispieť, alebo neprispieť, tu je pár informácii, ktoré vám v tom rozhodovaní pomôžu.

BIELA PASTELKA: Táto dvadsiatnička vyrazí do ulíc už v piatok

Kto je organizátorom?

Verejnú zbierku organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska – organizácia, ktorá pomáha ľuďom so zrakovým postihnutím už takmer 32 rokov. VZ Biela pastelka v tomto roku „oslavuje“ dvadsiate výročie a za ten čas je odborníkmi hodnotená, ako jedna z najserióznejších a najprehľadnejších zbierok. Nie je to niečo, kde sa „niekto“ postaví pred poštu s trebárs magnetkami vlastnej výroby a tvári sa, že pomáha nejakému združeniu, ktoré možno ani neexistuje, alebo netuší, že mu niekto takto „pomáha“.

Čo zaručuje serióznosť tejto VZ?

Zbierka je povolená Ministerstvom vnútra, ktoré si aj odkontroluje presné vyúčtovanie výnosov, nákladov a všetkého, čo k serióznej VZ patrí. Kým sa však peniaze dostanú z vašej peňaženky na zbierkový účet, prejdú zapečatenou pokladňou, ktorá je komisionálne otvorená a každý jeden cent je zaznamenaný.

BIELA PASTELKA: Táto dvadsiatnička vyrazí do ulíc už v piatok

Ako „moje“ euro pomôže napríklad môjmu nevidiacemu susedovi?

25 centov z vášho eura sa vráti do Základnej organizácie, ktorá sídli vo vašom meste a organizačne sa zapojila do VZ. Oni pre členov organizujú rôzne aktivity, ktoré sú pre vidiacich ľudí možno úplne bežné, no človek, ktorý potrebuje sprievodcu, prípadne asistenta, nemá možnosť dostať sa k nim. Alebo si myslíte, že človek nevidiaci by mal sedieť doma a počúvať rádio? No – on to mnohokrát aj robí, ale aj on, rovnako, ako vidiaci ľudia, sa potrebuje stretávať s inými (trebárs aj zrakovo znevýhodnenými) ľuďmi; chcel by povedzme po nejakej zaujímavej aktivite vybehnúť na dobrú večeru a inokedy s partiou zájsť na nejaké predstavenie. Z verejnej zbierky sa mu nevyplatí tá večera, ani predstavenie, ale povedzme preprava na miesto konania. Predstavme si situáciu – rolujete po stránke na sociálnej sieti. Do očí vám padne pozvánka – v Nitre bude koncertovať vaša obľúbená kapela. Lenže posledný spoj do vášho mesta príde skôr, ako koncert vôbec skončí. Čo urobíte vy? Rezervujete si lístok a v deň koncertu sadnete do auta, koncert absolvujete a o polnoci ste doma. Čo urobílovek s handicapom? Zistí info o spojoch a roluje ďalej, lebo jeho kamoši sú nevodiči, asistent má rodinu a počúva úplne inú hudbu, sused možno bude v nočnej a členovia rodiny na to nemajú čas. Lenže v telefóne má kontakt na predsedu ZO a tak mu zavolá s tým, že videl takúto ponuku. Vďaka Bielej pastelke predseda vie dať dokopy pár ľudí, zarezervuje lístky, ktoré mu účastníci preplatia, vybaví mikrobus a pár ľudí môže absolvovať inak nedostupný koncert. Ale ešte pred tým ZO môže vyplatiť priestory, v ktorých sú poskytované služby každému zrakovo postihnutému, ktorý o to požiada.
Nevidiaci sused tiež môže požiadať pracovníčku Krajského strediska, aby ho v jeho domácom prostredí naučila zručnostiam, ktoré, kým videl, vykonával automaticky. Skúste zavrieť oči a trebárs najesť sa, podpísať sa, naliať si vodu, prípadne ísť si nakúpiť.

Na krajskej úrovni sa aj pre vášho suseda organizujú rôzne aktivity, ako napríklad aktivity za účelom výmeny skúseností v oblasti napríklad sebaobhajoby, semináre v sociálno-právnej oblasti, Krajské stredisko môže s každým klientom individuálne pracovať s kompenzačnými pomôckami.

BIELA PASTELKA: Táto dvadsiatnička vyrazí do ulíc už v piatok

No … a ostatné „zhltne“ Bratislava?

Tá „Bratislava“ poskytuje nevidiacim a slabozrakým na celom Slovensku možnosť získať bezúročnú pôžičku, prípadne cez Fond individuálneho darcovstva príspevok na konkrétnu pomôcku. Tieto pomôcky sú finančne veľmi náročné a síce štát na ne prispieva, ešte aj doplatok môže byť pre človeka, ktorý má dlhé roky 200-300 € mesačný príjem, nedostupný. Vtedy klient môže požiadať o príspevok od ÚNSS a ak mu bude schválený, tak si pomôcku môže dovoliť.

Čo sa deje s „mojim“ eurom, keď opustí moju peňaženku?

Leží si v zapečatenej pokladni, kým ju na Krajskom stredisku neotvorí komisia zložená z troch ľudí. Tí každý cent spočítajú, zaevidujú a spolu s ostatnými peniazmi ho pracovníčky odnesú do banky, kde ho vložia na špeciálny zbierkový účet. Každé stredisko informuje o výnose Úrad ÚNSS a ten, po úplnom ukončení zbierky, všetky informácie odovzdá na Ministerstve vnútra, ktoré sa rozhodne udeliť, alebo neudeliť povolenie pre budúci ročník zbierky.

Čo by som si mal všímať na dobrovoľníkoch?

Každý tím má so sebou zapečatenú pokladňu. Jej súčasťou je aj QR kód, ktorý si viete overiť pomocou každého smartfónu, v ktorom je nainštalovaná čítačka QR/EAN kódov.
Každý tím tiež má povolenie z Ministerstva vnútra; visačku – poverenie s logom VZ a podpisom štatutára Dr Mamojku; zbierkový predmet – bielu pastelku s poďakovaním a webovou adresou a letáky. Ak sa vám niečo nezdá, pýtajte si kontakt na okresného koordinátora zbierky. To je človek, ktorý konkrétnych dobrovoľníkov poslal do ulíc a teda vám bude vedieť povedať, že „áno, slečna Janka Mrkvičková je naša dobrovoľníčka a požiadala som jej tím, aby robili zbierku na /čo ja viem/ Štúrovej ulici.“ Nevolajte do Bratislavy, ani políciu nemusíte volať – váš telefonát aj tak skončí u okresného koordinátora, ktorý ak treba, príde na „problematické“ miesto a vec vyrieši. Ak sa vám na tíme čokoľvek objektívne nezdá, neprispievajte. Radšej sa ich opýtajte, kde nájdete vyššie zmieneného okresného koordinátora. Viem z vlastnej skúsenosti, že na mieste, kde sú k dispozícii títo okresní koordinátori po celý deň, vládne príjemná, priateľská atmosféra a keď prídete ako možný darca, možno vás v kancelárii ÚNSS ponúknu aj šálkou kávy. Sú to totiž dobrovoľníci, ktorí vedia, aká veľmi dôležitá táto zbierka je a tak do jej organizácie idú s entuziazmom a väčšinou sú sami zrakovo postihnutí a teda majú okolo seba pár pomocníkov, ktorí sú dobre naladení a sú tam preto, aby pomohli dobrej veci.

Nestretli ste zbierkový tím v uliciach?

V tomto období už sa nám množia protipandemické opatrenia, mnoho okresov máme v oranžovej zóne a tak je možné, že zbierka vo vašom meste v uliciach neprebehne. Prebehne však v mnohých školách a tiež je možné prispieť SMSkou. Ak však chcete podporiť ÚNSS, skúste sa popýtať vo svojom okolí, určite vás niekto „navedie“ na ľudí, ktorí sú členmi a budú vás vedieť informovať o ďalších formách pomoci.

Eka Balašková

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články