18.7 C
Nitra
štvrtok, 6 októbra, 2022

Banská Bystrica: V Matejovom dome sa bude hovoriť o Ľ. Štúrovi

V Matejovom dome Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici pokračuje v stredu (23. 2.) cyklické podujatie Stretnutia s minulosťou, na ktorom historik Dušan Škvarna priblíži návštevníkom jednu z najvšestrannejších osobností moderných slovenských dejín Ľudovíta Štúra. TASR o tom informovala Dana Kurtíková zo SSM.

„Aktivity a tvorba Ľudovíta Štúra priam fatálne ovplyvnili rôzne stránky spoločenského života a kultúry Slovákov. O máloktorej historickej postave sa po desaťročia utváral v odbornom poznaní i v bežnej pamäti taký pestrý obraz ako o ňom. Neformoval sa totiž len na základe vecného poznania, ale v neodbornom prostredí často i na základe bulvárneho prístupu, citovej idealizácie a jej protipólu demonizácie. Prvým cieľom tejto prednášky bude poukázať na tieto momenty,“ priblížil Škvarna z Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela.

Podľa neho väčšina prác o Štúrovi si všímala alebo všíma len niektorú zo stránok jeho diela a pôsobenia, navyše nedostatočne reflektuje ich dobový civilizačný kontext. Druhým cieľom prednášky tak bude poukázať na ucelenosť myslenia a pôsobenia tejto osobnosti slovenských moderných dejín.

„Práve on bol hlavným tvorcom modernizácie slovenskej spoločnosti, reformátorom, ktorý zohľadňujúc civilizačné smerovanie Európy a vnímajúc uhorské a slovanské pomery, originálne inšpiroval modernizačné zmeny našej spoločnosti a kultúry. Medzi ne patril tiež koncept a začiatky slovenskej politiky. Je logické, že napriek značnému časovému odstupu mnohé postrehy a postoje Štúra nezostarli, i v súčasnosti sú nasledovaniahodné o to viac, že majú nadčasový morálny obsah, nabádajú k ľudskej a národnej slobode, dôstojnému a zodpovednému životu,“ dodal Škvarna.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články