-5.9 C
Nitra
pondelok, 30 januára, 2023

B. Gröhling: Štátny rozpočet nepočíta so žiadnym rozvojom školstva

Štátny rozpočet okrem navýšenia základných platov zamestnancov škôl neobsahuje žiadne financie na rozvoj školstva. Nepočíta s prostriedkami na nové učebnice, renováciu a vybavenie škôl, energie či asistentov. Podpredseda strany SaS Branislav Gröhling hovorí, že vláda Eduarda Hegera ani po odchode SaS nedokázala prekročiť svoj tieň a podporiť kľúčové rezorty ako školstvo.

Rozpočet školstva na rok 2023 nepočíta so žiadnymi inováciami ani s rozvojom školstva. Myslí si to exminister školstva a podpredseda SaS Branislav Gröhling. Označil štyri kľúčové oblasti, ktoré by mal rozpočet školstva podporiť. Medzi nimi sú financie na nové učebnice, vybavenie škôl, energie či navýšenie počtu asistentov.

B. Gröhling: Štátny rozpočet nepočíta so žiadnym rozvojom školstva
Upozorňuje tiež, že je nutné zvýšiť príspevok na žiaka – takzvaný normatív, z ktorého by si školy mali zafinancovať nové vybavenie a renováciu priestorov

„Každý rodič dobre pozná platenie za učebnice a vie, že žiaci potrebujú moderné a aktuálne učebnice. Okrem financií na učebnice by rozpočet školstva potreboval financie na vybavenie škôl, rezervu na vyššie ceny energií a financie na viac asistentov. Nič z tohto v rozpočte nie je,“ uvádza Branislav Gröhling.

Upozorňuje tiež, že je nutné zvýšiť príspevok na žiaka – takzvaný normatív, z ktorého by si školy mali zafinancovať nové vybavenie a renováciu priestorov. Ako jeden z veľkých nedostatkov rozpočtu označuje aj to, že financie na asistentov učiteľa neboli navýšené.

Školy, rodičia a hlavne žiaci podľa Gröhlinga nutne potrebujú personálnu podporu v podobe asistentov. „Dlhodobo sme o tieto zdroje žiadali a mrzí ma, že ani po odchode SaS a nominovaní ministra školstva stranou OĽANO nevie vláda prekročiť svoj tieň a uvedomiť si, aké sú priority štátu. Tými by mali byť školstvo a zdravotníctvo,“ uzavrel exminister školstva Branislav Gröhling.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články