12 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

ASPERGEROV syndróm: Ako s ním žiť?

Pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej sa v dňoch  13. a 14. októbra 2021 uskutoční online konferencia Aspergerov syndróm – výzvy a možnosti.

Na konferencii privítame Marylin Espe -Sherwindt, expertku na včasnú intervenciu u detí s autizmom a trendy v intervenciách založených na dôkazoch z Kent State University, USA, a Európskej siete včasnej intervencie EurlyAid. Prednesie prednášku s názvom: „Začiatok cesty pre dieťa a rodinu – čo vieme o intervenciách pri autizme v roku 2021“.

ASPERGEROV syndróm: Ako s ním žiť?

Konferencia má za cieľ prispieť k destigmatizácii a prijatiu ľudí na spektre vo všetkých oblastiach života, od včasnej intervencie, cez vzdelávanie až po dospelosť a uplatnenie na trhu práce. „Staviame na najaktuálnejších poznatkov v prístupoch k ľuďom s autizmom a Aspergerovým syndrómom. Neexistuje iba jediný spôsob ako pracovať na rozvoji detí s autizmom. V zahraničí už najmenej desať rokov hovoria dospelí autisti o tom, čo im pomáha a čo im spôsobuje ďalšiu traumatizáciu, a preto je práve tento pohľad akútnou potrebou aj u nás. K úspešnej inklúzii sa potrebuje zmeniť aj spoločnosť a jej prístup, „prerábanie“ autistických ľudí na neautistických totiž nefunguje “ uviedla Viera Hincová, hlavná organizátorka konferencie. „ Autizmus a Aspergerov syndróm sú výzvou prehodnotiť náš doterajší pohľad na svet a vhodným prístupom vieme eliminovať problémové situácie a posunúť každého človeka s autizmom ďalej.“

Konferenciu otvorí Mária Lévyová, predsedníčka Asociácie na ochranu práv pacientov a Viera Hincová, predsedníčka A Centrum a OZ HANS. Pozvanie do odborného programu prijala MUDr. T. Rosenbergerová, hlavná odborníčka SR pre pedopsychiatriu, MUDr. S. Hnilicová z OZ ACVA Lekárska fakulta, hostia z Českej republiky M. Roškaňuk, jeden z najznámejších aktivistov v oblasti AS a dospelý Asperger, a D. Holá z Nadačného fondu ATYP, ktorí sa podelia o skúsenosti s prácou s dospelými AS a sebaobhajcovstvom v ČR. Zo Slovenska privítame tiež prednášajúcich z Centra sociálnych služieb prof. Karola Matulya, Rannej starostlivosti n.o, TiJA Poprad, Vox Psyche Veľký Krtíš, RESC v Nových Zámkoch, ASD Vision či 3lobit.

Na kvalitné informácie o využití metód ako je EEG Biofeedback, DIR Floortime, Senzorická integrácia či muzikoterapia u detí a mladých ľudí s AS, ktoré prinesú renomovaní odborníci. Témou bude aj práca s rodinou, zaškolenie detí s AS, rešpektujúci prístup a prijatie v rodine, a neurodiverzita či už z pohľadu ľudskoprávneho, alebo sociologického.

ASPERGEROV syndróm: Ako s ním žiť?

A Centrum ako vzdelávacia organizácia je člnom OZ HANS, celoslovenského združenia jednotlivcov a rodín a Aspergerovým syndrómom a autizmom. Konferenciu podporila organizačne Platforma rodín so zdravotným znevýhodnením, a finančne zo svojho programu podpory členských organizácií Asociácia na ochranu práv pacientov ( AOPP). Je tiež aktivitou projektu Informačného centra pre inklúziu, ktorý podporil Bratislavský samosprávny kraj. Venujeme problematike inklúzie s fokusom na práva detí a rodín s Aspergerovým syndrómom a autizmom od roku 2015. Vo viacerých celoslovenských projektoch sme sa zameriavali na mapovanie potrieb cieľovej skupiny mladých ľudí a detí s AS a ďalšími formami odlišnosti vo vnímaní a spracovávaní informácií ktoré spadajú pod pojem neurodiverzity. Súčasťou našich aktivít sú vzdelávacie aktivity pre rodičov, pre školy a odborníkov v tejto problematike. Za minulý rok sme zrealizovali 24 takýchto vzdelávaní, vrátane online formy, ktorých sa zúčastnilo viac ako 900 absolventov. Webinár Viera Hincovej Ako pracovať s deťmi s Aspergerovým syndrómom pri dištančnom vzdelávaní v spolupráci s Jurajom Hipšom má viac ako 14 tisíc pozretí.

Viera Hincová je predsedníčkou správnej rady OZ HANS a predsedníčkou združenia A Centrum. Je psychologička, lektorka, mama dospelej Aspergerky, bloggerka, autorka podcastov #Detibez návodu a spoluautorka portálu #beznavodu, ktorý približuje svet autizmu zvnútra, prostredníctvom osobnej skúsenosti ľudí s AS a neurodiverzitou . Vystupovala v panelovej diskusii na konferencii ENTER.

Zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články