17.1 C
Nitra
nedeľa, 24 septembra, 2023

Asociácia Divadelná Nitra a bod.7 v apríli: Vyberte si svoje podujatie

Bohatý a intenzívny divadelný program v bode.K7 vás čaká aj v apríli 2023. Je z čoho vyberať.

Asociácia Divadelná Nitra a bod.7 v apríli: Vyberte si svoje podujatie

bod.K7 – priestor pre kultúru, kreativitu a komunitu prinesie v apríli niekoľko jedinečných divadelných podujatí. Pravý adrenalín zažijete v piatok 14. 4. počas Aprílovej improshow. V hereckých a pohybových etudách na rôzne ad hoc témy sa predvedú žiaci nitrianskych umeleckých škôl. V predstavení Divadlo pamäti: Úkryty a úteky sa 20. 4. zoznámite so silnými príbehmi z vojnovej Nitry. A komornú bábkovú inscenáciu o chrobákoch, láske, starobe a smrti s názvom Entomologious uvedieme 14. 4. dopoludnia nielen pre nitrianske školy, ale i verejnosť.

Pokračujeme v obľúbených formátoch i nových spoluprácach

V apríli sa v bode.K7 zoznámime s tradičným perzským bubnom daf. Škola hry na daf pod vedením lektora Hamidrezu Ojaghiho sa uskutoční v pondelok 24. 4. Podujatie organizujeme v spolupráci s OZ Tradana a je súčasťou Etnologických dní 2023. Svetovú kuchyňu ochutnáme počas podujatia Folkekøkken s nitrianskou Mareenou (19. 4.). Milovníci vláčikov a tvorivé duše bez ohraničenia veku si na svoje prídu počas sobotného workshopu: Na prvej koľaji, pozor! (15. 4.). Program dopĺňa už tradične Nedeľné kinečko pre najmenších a premiérové premietania s Kinoklubom v Nitre.

Martin KUSENDA: Najslávnejšie slovenské BÁBKOVÉ DIVADLO sa vracia do centra NITRY

Nová výstava v Galérii Za sklom prezentuje najmladšiu generáciu slovenských vizuálnych umelkýň

V Galérii Za sklom vystrieda prebiehajúcu výstavu Mykolu Kovalenka Čo deň vojny, to plagát prvá zo série výstav, ktoré dajú priestor mladej generácii slovenských vizuálnych umelcov a umelkýň. Spoločný projekt Galérie Za sklom a Nitrianskej galérie odštartuje výstava Univerzum technických obrazov fotografky Emy Lančaričovej a vizuálnej umelkyne Veroniky Šmírovej v kurátorskej koncepcii Dominiky Chrzánovej. Autorky sa venujú témam digitálneho sveta a digitálneho prostredia, v ktorom žijeme, pracujeme a ktorý sa stal našou prirodzenou súčasťou. Výstava hovorí o poriadku a kontrole, ktorú technické obrazy nastoľujú, no rovnako o chaose, dynamike či organickosti, ktorú do nich prináša človek. Výstava je súčasťou spoločného výstavného projektu a spolupráce s Nitrianskou galériou a jej vernisáž sa uskutoční 20. apríla 2023 o 18.00 v Nitrianskej galérii na Župnom námestí 3. 

Do života uvedieme novú knihu o Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra

Presahy Divadelnej Nitry 1992 – 2021. Nová kniha o fenoméne Medzinárodný festival Divadelná Nitra a jeho „presahoch“ do rozličných oblastí kultúrneho, spoločenského a politického života vychádza k 30. výročiu festivalu. Na podujatí, ktoré sa uskutoční 27. 4. o 17.30 uvedie knihu do života špeciálny hosť a predstavia ju autori v diskusii s editorkami publikácie Darinou Károvou a Romanou Štorkovou Maliti.

Kurátor slovenského programu sa vybral naprieč Slovenskom

32. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra sa blíži a s ním aj intenzita ciest kurátora Mira Zwiefelhofera, ktorý vyberá inscenácie do slovenskej časti programu. V posledných týždňoch navštívil divadlá vo Zvolene, Žiline, Martine a Bratislave. „Už po prvých návštevách divadiel je jasné, že v slovenskom divadle i spoločnosti prišlo k zmene. Prirodzene dominuje téma ekológie. A na slovenských javiskách výrazne pribudla krv. V minulých rokoch dominovala skôr v chladnej a odosobnenej podobe. Teraz vidíme na javiskách omnoho viac surového a krvavého násilia, ktoré je typické pre antiku aj shakespearovské tragédie“ hodnotí kurátor slovenského programu.

Asociácia Divadelná Nitra a bod.7 v apríli: Vyberte si svoje podujatie
Réka Antal a dobrovoľník Jakub Uher

Naši dobrovoľníci získali uznanie Srdce na dlani 2022

Počas slávnostného udeľovania ocenení Srdce na dlani 2022 si prebrali diplomy naša dobrovoľníčka Réka Antal a dobrovoľník Jakub Uher. „Réka bola ako dobrovoľníčka na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra úplne prvýkrát a nebolo možné si ju nevšimnúť: Bola veľmi aktívna. Pomáhala manažérke dobrovoľníkov, pri prezentáciách, sprevádzala divadelné súbory…“ povedala o laureátke ceny Anna Šimončičová, zástupkyňa riaditeľky Asociácie Divadelná Nitra. Jakub je dobrovoľníkom s viacročnou praxou a je tiež veľkou oporou kultúrneho centra bod.K7.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x