-1 C
Nitra
streda, 19 januára, 2022

Archa 21 v NITRE: Bezrúškovci v obchodoch? (rozhovor)

Do povedomia v našom regióne sa dostali potom, čo som zverejnila zábery z istých nitrianskych potravín, kde sa rozhodli urobiť nákup bez rúška a po privolaní polície zostala zablokovaná celá predajňa. Kto je však Archa v Nitre a čo je ich cieľom? Podarilo sa mi stretnúť s Erikom, ktorý mi za nitriansku skupinu povedal pár slov.

Archa 21 v NITRE: Bezrúškovci v obchodoch? (rozhovor)

Čo je to vlastne Archa?

Archa je spoločenstvo ľudí, ktorí si navzájom pomáhajú. V čom? V remeslách, lekármi, učiteľmi… Jednoducho, pripravujeme sa na to, že keby náhodou padol celý tento systém, aby sme boli pripravení si jeden druhému pomôcť. Cieľom je vrátiť sa k tradíciám a v tomto duchu vychovávať aj naše deti. Aby nevyrastali v strachu a ukázali im, že normálne fungujeme a dá sa to aj inak.

Archa bol pôvodne projekt Rostasa…

Nie som si istý, či to bola myšlienka zrovna Rostasa, už dávno o takomto projekte písali iní ľudia, a tiež za to, že sa nakoniec zrealizoval, môžeme vďačiť  úplne iným ľuďom.

Ja osobne som mal s ním nejaké výmeny názorov, ale  poviem to len tak skrátene, Rostas tam nie je, odišiel. Oznámil to aj sám, no hnutie pokračuje.

Je plošné ZATVORENIE škôl v okrese NITRA ZÁKONNÉ? Bude sa tým musieť zaoberať prokuratúra!

Ste aj niekde ako hnutie registrovaní?

Áno, sme registrovaní ako hnutie na Ministerstve vnútra, ale každé mesto má svoju Archu, o ktorú sa stará. Ja nie som nejaký šéf nitrianskej Archy, jednoducho sme len skupina ľudí, ktorí si navzájom pomáhajú a podporujú sa. Nemám žiadne rozhodovacie práva, aj na toto stretnutie som prišiel len ako hovorca skupiny. Stretávame sa, ak je to možné, pretože je to dnes obmedzené. A dodám, že dodržiavame platné zákony SR.

Archa 21 v NITRE: Bezrúškovci v obchodoch? (rozhovor)

V čom konkrétne si navzájom pomáhate? V čom ste si už pomohli?

Keďže sa snažíme vrátiť sa k tradíciám, tak napríklad si pomáhame tým, že kupujeme mäso a výrobky priamo od našich farmárov. Pretože tých slovenských je v našich obchodoch už málo a ktovie, čo v nich všetko je… Takže sa vraciame k farmám, vieme si pomôcť slovenskými zemiakmi, rajčinami, cesnakom, cibuľou, vajíčkami. Dostávame aj lekárske rady, právnu pomoc od právnikov a podobne.

Znamená to, že máte medzi sebou aj lekárov či právnikov?

Áno. Nebudem ich konkrétne menovať, ale je ich dosť.

V čom vám pomáhajú, napríklad, právnici?

Bojovať proti neprávostiam. Vypracovali nám aj list pre riaditeľov škôl, aby nevznikla žiadna svojvôľa, že by napríklad niekto chcel v škole očkovať deti bez vedomia rodičov. Aby však bolo jasné, nie sme proti očkovaniu, ale sme proti povinnému očkovaniu, čo je veľký rozdiel.

Nitrianski rodičia nesúhlasia s testovaním a očkovaním detí bez súhlasu rodiča (video)

Sú v Arche aj ľudia očkovaní?

Áno, sú. Nerobíme žiadne rozdiely, je to každého osobná vec. My sme skupina obyčajných ľudí (smiech), vlastne nemôžem povedať ani obyčajných, lebo to je pomaly urážka, ale medzi nami sú úplne bežní ľudia, ktorí nechcú žiť v strachu  a ani v strachu vychovávať deti.

Vy ste tá Archa, ktorú som natočila v jednom obchode bez rúšok?

Áno, priznám sa, boli sme tam.

No, bolo to podľa mňa dosť kontroverzné, nabehnúť do obchodu a robiť problémy predavačkám. Tie predsa opatrenia netvoria… Určite aj vy tam máte nejaké známe predavačky a viete o tom, že za to  mali problémy.

Pozrite, my sme tam išli normálne a pokojne. Počul som aj ja, že sa tam potom k našej skupine pridali nejakí ľudia, boli vulgárnejší, hlučnejší.  My sme sa vopred dohodli, že do žiadneho konfliktu nepôjdeme, ani s políciou, ani s predavačkami. Ako to skončilo? Polícia prišla, overila identitu dvoch, troch ľudí,  jeden z policajtov nás sám posielal protestovať do Bratislavy, aby sme to vraj nerobili v Nitre, lebo chce ísť pokojne do dôchodku,  ale nikto nám problémy nerobil a ani my sme nerobili problémy im.  Ak s policajtom sme sa snažili správať slušne, takže potom sme sa rozlúčili  a každý šiel domov. Akurát sme zamestnancom povedali, že robia protizákonnú vec, či sa neboja, že nich raz za to udá.

Je plošné ZATVORENIE škôl v okrese NITRA ZÁKONNÉ? Bude sa tým musieť zaoberať prokuratúra!

Spomínali ste, že vás policajti posielali do Bratislavy, chcú mať v našom meste teda pokoj?

Minulý rok som bol účastníkom jedného protestu, vtedy nás pozbierali policajti, hoci nebol žiadny zákaz vychádzania. Potom sme dostali pokuty z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre, každý po 250 eur. Nezaplatil ich nikto, právnu pomoc a odvolania nám pripravil pán Harabin. Ale v Nitre sme aktívni.

Erik, vy niekde aj pracujete. Vedia o vás v práci, že sa takto angažujete?

Áno, nikto s tým problémy nemá. Rešpektujú moje názory. Nakontaktovať sa s nami môžu domáci výrobcovia potravín, ale aj ostatní, cez webovú stránku archa21.sk. 

Pýtala sa Hena Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články