4.7 C
Nitra
streda, 1 decembra, 2021

Anka Olvecká: Kvóty-nekvóty na vysielanie slovenskej muziky v éteri

Vraj už nebezpečenstvo zrušenia kvót na vysielanie slovenskej muziky v slovenských rádiách je zažehnané, ale aj tak mi nedá, aby som sa k tomu nevrátila.

Možno podľa niektorých ani nie som kompetentná vyjadrovať sa, ale však zase ako občan mám právo, aj keď nie som hudobná kritička ani hudobne nadaná, zdravý sedliacky rozum nepustí.

Už vôbec to, že si slovenskí speváci a hudobníci museli vybojovať percentá na hranie domácej tvorby v rádiách je hanba tejto republiky.

Ešte väčšia hanba je, že niekomu vo vláde napadne rušiť ich len preto, že to schválila bývalá vláda.

Českú a slovenskú hudbu som vždy milovala a milovať budem, je v mojej rodnej reči, rozumiem textom a baví ma. Tak ako ma baví počúvať Gotta, Neckářa, Vondráčkovú, Zagorovú, Zicha, Laiferovú, Grúňa, tak rovnako ma baví počúvať Team, Tublatanku, Žbirku Ayu, Nagya, Grigorova, No Name, IMT Smile,  ale aj  mnohých ďalších nielen na CD ale aj v rádiách.

Nech si kto chce čo chce vraví, neskromne si myslím, že kvalitná hudba sa robí aj na Slovensku, napokon svedčia  tom vypredané koncerty našich spevákov a skupín, takže tvrdenie majiteľov rádií, že nehrajú preto, lebo nie je kvalitná, minimálne u mňa neobstojí.

Denne chodím vonku 5 až 7km a rádio je mojím spoločníkom. Často aj prelaďujem lebo rádio, ktoré hrá osvedčené hity, hrá dokolečka dokola tie isté, len každý deň v inom čase.

Jasné, že sa mi rezko kráča, keď spieva Queen alebo ABBA alebo aj Olympic…Preladím aj na slovenský rozhlas, keď vysiela Roman Bomboš, lebo je skvelý moderátor a miluje našu tvorbu rovnako ako ja, akurát má minimálne 5 x toľko vedomostí o nej.

Počúvam samozrejme aj iné rádiá, dokonca jedno vysiela vyslovene československú muziku pre skôr narodených, niekedy na pár týždňov síce vypadne, ale potom sa zase objaví…

Ja som skôr poslucháčka ako zberateľka informácií, kto má koľko albumov, koľko rokov je na scéne a podobne, ale keď robím rozhovor, samozrejme si to naštudujem. Máme dobrú muziku, môžeme byť na ňu pyšní a hlavne mali by sme ju aj hrať v našich rádiách.

A robiť rozhovory so spevákmi a skupinami a písať o nich, nielen keď sa rozvedú, opijú alebo nedajbože umrú…

Anna Olvecká

Prečítajte si tiež

Najnovšie články