9.8 C
Nitra
sobota, 1 apríla, 2023

Analýza: Problémom najviac čelia firmy, ktoré podnikajú len tri roky

Medzi najohrozenejšie spoločnosti na slovenskom trhu patria firmy, ktoré podnikajú v rozpätí od troch do piatich rokov. Nedostatok financií či ukončenie biznisu v súčasnosti hrozí až 150 trojročným a 135 štvorročným firmám. Z celkového počtu 19.000 spoločností to predstavuje 1,5 percenta. Vyplýva to z analýzy nadnárodnej poradenskej spoločnosti Dun&Bradstreet.


      „Mladé podniky charakterizujeme ako najviac zraniteľné. Svoju pozíciu na trhu si ešte len budujú a v prípade nedostatku finančných prostriedkov a nezaisteného odbytu často končia pre platobnú neschopnosť. Obdobie tri až päť rokov sa považuje za skúšku životaschopnosti – aj napriek tomu, že v tejto kategórii evidujeme najviac firiem, najviac z nich aj čelí pádu,“ hodnotí stav analytička Dun&Bradstreet Petra Štěpánová.  

Analýza: Problémom najviac čelia firmy, ktoré podnikajú len tri roky


      Analýza však poukazuje aj na to, že s vysokým podielom rizikovosti zápasia tiež staršie firmy. A to tie, ktoré majú za sebou 18 a viacročnú históriu. Celkový počet starších spoločností v problémoch je podľa Štěpánovej síce nižší ako pri mladých firmách, no podiel je vysoký. Napríklad z celkového počtu 4230 18-ročných podnikov rieši úpadok, krach či finančný problém až 1,5 % z nich, teda 61 subjektov. Podobná situácia je aj pri o rok starších subjektoch. Tu je podiel ohrozených 1,11 percenta, keď pri 4149 firmách rieši existenčný problém až 46 podnikov.
      Analýza porovnávala 318.637 kapitálových spoločností, teda spoločností s ručením obmedzeným a akciových spoločností. Negatívnu udalosť – exekúciu, úpadok či platobnú neschopnosť pritom analytici zistili pri 1885 z nich. Za dva roky počet ohrozených firiem vzrástol o 107 podnikateľských subjektov.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články