18.1 C
Nitra
piatok, 12 augusta, 2022

4. október je Svetový deň zvierat

Dnes je Svetový deň zvierat, prostredníctvom ktorého ochranári už deväťdesiat rokov prinášajú osvetu a spájajú sily s cieľom zlepšiť životné podmienky zvierat na celom svete. Slováci milujú psov. Patria k najobľúbenejším domácim miláčikom. Podľa nedávneho prieskumu agentúry GoInside takmer dve pätiny (39 %) obyvateľov Slovenska má doma psa a takmer dve tretiny (63 %) tých, čo psa doma nemajú, ich majú aspoň radi.

4. október je Svetový deň zvierat


      Hovoríme tak o tisíckach nových psov, ktoré každoročne prídu do našich domácností. Mnohé z nich práve z inzerátov, za ktorými sa skrývajú kruté a otrasné chovateľské podmienky, fatálne zdravotné problémy vyplývajúce zo zlej stravy a hygieny. Sloboda zvierat chce preto Svetový deň zvierat venovať téme množenia psov a s ním súvisiacemu inzertnému biznisu. Ponukami zvierat neznámeho pôvodu sa online priestor doslova hmýri, pričom inzerenti nemajú povinnosť udávať miesto chovu, prípadne ho udávajú zámerne klamlivo. Skrývajú tak pred očami kupujúcich katastrofálne podmienky v množiarni: stiesnené priestory pivníc, biednu hygienu, nedostatočnú stravu a choré zvieratá.  

4. október je Svetový deň zvierat
foto: wirestock


      Slovensko patrí ku krajinám s najviac rozbehnutým biznisom s „čistokrvnými“ šteniatkami bez preukazu pôvodu na našom území, aj v zahraničí. „Hovoríme rádovo o stovkách chovov na Slovensku a tisíckach psov žijúcich v hrozných podmienkach, chovaných len za účelom produkcie šteniat,“ hovorí o rastúcom množstve nelegálnych chovov Pavla Dugovičová, predsedníčka Slobody zvierat: „Len v našom útulku ročne prijmeme približne 600 takýchto psov. Ide prevažne o „nepredajné“ šteniatka, ktoré nespĺňajú kritéria množiarov a sučky, ktoré doslúžili a nie sú schopné ďalej rodiť mladé niekoľkokrát za rok.“
      Milovať svojho domáceho miláčika preto znamená myslieť na jeho dobrý život  rovnako pred tým, ako aj potom, ako sa dostane k vám domov. Zodpovedných alternatív, ako získať psíka domov, je niekoľko. Ak ho však adoptujete cez útulok, dosiahnete 2v1 – získate štvornohého priateľa a k tomu urobíte dobrý skutok tým, že mu zabezpečíte šťastný domov.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články